TYP: a1

Tajemnica Trójkąta Bermudzkiego wyjaśniona?

czwartek, 17 marca 2016
Redakcja/MF
Kluczem do tajemnicy ma być odkrycie, jakiego dokonali naukowcy z Arctic University of Norway. Winnym zniknięć okrętów ma być…metan.

trójkąt bermudzki
By Bermudan_kolmio.jpg: Alphaiosderivative work: -Majestic- (talk) - Bermudan_kolmio.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6916509

Norwescy naukowcy badali gigantyczne podwodne kratery znajdujące się na dnie Morza Barentsa. Kratery, znajdujące się 45 metrów pod wodą osiągają 800 metrów średnicy. Badacze uważają, że takie kratery mogły utworzyć się na skutek silnych wyrzutów metanu spod morskiego szelfu. Podobne procesy, gwałtownego wyrzutu metanu zaobserwowano także na Morzu Łaptiewów i innych akwenach Oceanu Arktycznego, na Morzu Sargassowym a nawet kanadyjskich jeziorach.

Według przypuszczeń naukowców cały proces miałby wyglądać tak - woda w trakcie wyrzutu gazów wypełniona jest pęcherzykami, odpowiednio ciężar wody wypartej przez statek maleje. Maleje także siła wyporu, dzięki której statki utrzymują się na powierzchni. Może to doprowadzić do tego, że statek bardzo szybko, nagle traci swoją wyporność i może pogrążyć się w głąb oceanu. Statek może nawet wpaść w gigantyczną bańkę. Otaczająca go woda opadnie nad nim i nastąpi natychmiastowe zatopienie statku. Metan jest gazem palnym, a jeśli on wyrzucany jest w dużych ilościach, to może się zapalić, aż do powstania silnej fali uderzeniowej, która może spowodować silne turbulencje. Tagi: trójkąt bermudzki, katastrofy, statki, zniknięcia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 grudnia

Na wieczną wachtę odszedł Henryk Widera, żeglarz i skrzypek
środa, 26 grudnia 2018
W dorocznych regatach (od 1945 r.) z Sydney do Hobart w klasycznych regatach oceanicznych wystartował po raz pierwszy jacht pod polską banderą ("Łódka Sport", eks "Łódka Bols"); po trzech dobach jacht zameldował sie na mecie jako zwycięzca klasy IRC-A.
środa, 26 grudnia 2001