TYP: a1

Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło

piątek, 18 października 2024
Hanka Ciężadło

Czy zatem można odwołać alarm związany z obumieraniem Wielkiej Rafy? Niestety nie można. Ale z pewnością uzyskanie odmian koralowców bardziej odpornych na wysokie temperatury w perspektywie ocieplającego się klimatu stanowi pozytywną wiadomość. Tylko czy takie sztuczne twory dadzą sobie radę w życiu? A może wcale nie są sztuczne?

Jak się robi nowego koralowca?

Informacje na temat nowych koralowców wykazujących podwyższoną tolerancję na ciepło opublikowano na łamach „Nature Communications”. Z zawartych tam informacji wynika, że posłużono się tu metodą selektywnej hodowli koralowców z gatunku Acropora hyacinthus. Warto zatem wyjaśnić, na czym ona polega – bo nie ma tu mowy o manipulowaniu genami, nowoczesnych technologiach, czy podejrzanych eksperymentach rodem z filmów science-fiction.

Ludzkość stosuje selektywną hodowlę od wieków – można nawet podejrzewać, że metoda powstała dużo wcześniej, niż jej oficjalna nazwa. Polega ona na celowym krzyżowaniu roślin lub zwierząt o pożądanych cechach, dzięki czemu utrwalają się one u potomstwa. Najlepszym przykładem pokazującym, jak to działa, są rasy psów.

W przypadku koralowców postępowanie wyglądało następująco: naukowcy pobrali osobniki z 17 różnych miejsc i umieścili je w laboratorium, po czym poddawano stresowi cieplnemu. Niektóre znosiły to lepiej, inne gorzej – i te pierwsze krzyżowano ze sobą, by osiągnąć odporne potomstwo.

Dlaczego to takie ważne?

Klimat się zmienia i wygląda na to, że niewiele możemy na to poradzić; przynajmniej dotąd, dopóki wszystkie kraje nie wezmą udziału w proekologicznych działaniach – a nic nie wskazuje na to, by tak miało się stać. Sama Europa niestety nie wystarczy.

Tak się składa, że to właśnie ekosystemy morskie jako pierwsze odczuwają negatywne skutki zmian klimatycznych. Koralowce są bardzo wrażliwe na wzrost temperatury wody; gdy jest im za gorąco, bieleją i umierają – nie mogą przecież przemieścić się w chłodniejsze rejony. A ponieważ to one stanowią rdzeń raf koralowych, ich śmierć sprawia, że cały system się załamuje. Wielka Rafa już pięć razy doświadczyła tzw. masowego bielenia koralowców – ostatni taki przypadek miał miejsce tego lata.

Międzynarodowy zespół uczonych postanowił zatem uzyskać koralowce, które będą wykazywały większą tolerancję na podwyższoną temperaturę. W trwającym pięć lat projekcie wzięli udział naukowcy z Coralassist Lab na Newcastle University, University of Exeter Horniman Museum and Gardens, University of Derby oraz Palau International Coral Reef Center w Palau. Ich starania zostały nagrodzone... chociaż nie do końca.

To udało się, czy nie?

W zasadzie tak: koralowce o podwyższonej tolerancji na upały uzyskano już w pierwszym pokoleniu, co stanowi fantastyczny wynik. Niestety, ta tolerancja ma swoje granice — a prognozy ocieplania mórz i oceanów wskazują, że nawet takie „ulepszone” koralowce mogą sobie na dłuższą metę nie poradzić.

Uczeni biorący udział w projekcie podkreślają też, że potrzeba więcej czasu i badań, by określić, ile takich koralowców trzeba umieścić na rafie, by krzyżując się z dzikimi, dały one odporne na upały potomstwo. Poza tym pozostaje jeszcze jedno wyzwanie: nadążyć za postępującym ociepleniem. Czy ta sztuka się uda, nie wiadomo. Z pewnością warto jednak docenić fakt, że ktoś próbuje.

Tagi: koralowce, ciepło, temperatura, klimat, odporność, rafa, nauka, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620