TYP: a1

Bitwa o Gotland – już po raz piąty

czwartek, 8 września 2016
Informacja prasowa
W niedzielę, 18 września rozpoczną się piąte bałtyckie regaty samotnych żeglarzy, Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2016. To najtrudniejszy z morskich wyścigów żeglarskich w Polsce i wyjątkowa impreza, która z roku na rok przyciąga większe grono uczestników. Trasa pozostaje bez zmian – z Gdańska dookoła Gotlandii, non-stop, 500 mil przez jesienny Bałtyk.

Bitwa o Gotland


W tym roku lista startowa liczy 25 nazwisk, jeszcze więcej, niż w rekordowym roku ubiegłym, gdy wystartowało 20 zawodników. Chętnych było więcej, ale ze względów bezpieczeństwa organizatorzy musieli ustanowić limit miejsc. Rośnie też prestiż Bitwy o Gotland – na starcie zobaczymy dwoje żeglarzy, którzy opłynęli świat samotnie (Joanna Pajkowska i Szymon Kuczyński) oraz dwóch zawodników szykujących się do startu w przyszłorocznych transatlantyckich regatach OSTAR, Andrzej Kopytko i Maciej Muras. (Ukończenie Bitwy daje kwalifikację do startu w międzynarodowych regatach oceanicznych samotników i jest uznawane m.in. przez Royal Western Yacht Club of England.) Wśród startujących będą też dwie panie – oprócz Joanny Pajkowskiej na starcie zobaczymy ubiegłoroczną uczestniczkę Bitwy, Aleksandrę Emche.

Krystian Szypka, pomysłodawca i trzykrotny uczestnik, a obecnie dyrektor regat, będzie towarzyszył zawodnikom na jednym z trzech jachtów asystujących, czuwając nad bezpieczeństwem i koordynując przepływ informacji pomiędzy zawodnikami oraz organizacyjnym zespołem brzegowym.
Z kolei Radosław Kowalczyk, żeglarz znany w Polsce ze startów w Mini Transat, będący również jednym z pomysłodawców Bitwy, będzie koordynatorem bezpieczeństwa na lądzie.

Chociaż zawodnicy to bardzo doświadczeni żeglarze, przed startem wezmą udział w pierwszym w Polsce szkoleniu SAR dla zawodników regat pełnomorskich. „Dla nas bezpieczeństwo jest najważniejsze” – mówi Krystian Szypka, dyrektor regat. „Wdrażamy najlepsze rozwiązania znane nam z regat w Wielkiej Brytanii i Francji. Dlatego chcemy, aby regatowe szkolenie SAR było u nas normą. Ono może zdecydować o przeżyciu” – dodaje.
Potwierdza to Radek Kowalczyk, ewakuowany w ubiegłym roku z tonącego jachtu na statek podczas regat Mini Transat. „Przed każdym startem regat w klasie Mini przechodzi się takie szkolenia. Do znudzenia powtarzamy kolejność czynności, słyszymy, co robić, a czego nie robić w razie wypadku. Kiedy po raz pierwszy znalazłem się w takiej sytuacji, zadziałałem automatycznie, jak na kolejnym szkoleniu. To uratowało mi życie. Dlatego jako współorganizator regat chciałem, żeby takie szkolenie było również elementem Bitwy o Gotland”.


Tagi: regaty, samotnicy, Bitwa o Gotland, Szymon Kuczyński
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872