- „Gdy siądziesz za sterem i poczujesz jak drży żagiel napięty wiatrem – nie oprzesz się i na wiele lat zapamiętasz to uczucie nieograniczonej swobody, samodzielności i zbratania z siłami przyrody. Zrób pierwszy krok!” – tak zachęcał młodych ludzi do żeglarstwa kapitan Krzysztof Baranowski… Właśnie. Zrób pierwszy krok! Tylko od czego zacząć? Możliwości są różne, a dla dzieci i młodzieży ze Szczecina jest jeszcze unikatowy w skali kraju – Szczeciński Program Edukacji Morskiej, realizowany od… 20 lat! Program wyjątkowy, z młodzieżą u steru jachtów i żaglowców, pod Biało-Czerwoną i pod banderą morskiego Szczecina. Na początek trochę wspomnień…
|
Byłem pomysłodawcą tego Programu, który 20 lat temu został przez władze miasta Szczecina przyjęty do realizacji, początkowo jako tzw. zadanie publiczne, realizowane przez 12 lat przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, a od 2008 – już jako zadanie własne Wydz. Oświaty – prowadzony jest przez Pałac Młodzieży. Tak naprawdę wychowanie morskie i edukacja morska mają w Szczecinie o wiele dłuższą historię, wpisują się doskonale w mijające właśnie 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, a sam Program – najpierw pod nazwą Miejski i Regionalny Program Morskiej Edukacji Dzieci i Młodzieży – bazował właśnie początkowo na nauczycielach – pasjonatach morza, i na uczniach z już wcześniej działających ponad 20 Szkolnych Kołach Ligi Morskiej, ze Szczecina i województwa. Byłem nieprzerwanie koordynatorem Programu - do 2012 roku, teraz ze strony Pałacu odpowiadają za to zadanie Monika Chmielewska i Jolanta Gałęzowska, a ze strony Wydziału Oświaty opiekę sprawuje od lat inspektor Grzegorz Janowski…
|
O Programie wielokrotnie już pisałem, przypomnę tylko, że jest połączeniem wielu działań „lądowych”, w Pałacu i w szkołach, jak konkursy, sesje, festiwale szant, itp., z przygodą na wodzie, pod żaglami, od żeglarskiego ABC, po rejsy pełnomorskie, na jachtach i żaglowcach, z bazą szkoleniową w miejskim młodzieżowym Centrum Żeglarskim nad jeziorem Dąbie (byłym Ośrodku Morskim Pałacu Młodzieży). Wszystko pod hasłami – „Morze przygody – z wiatrem w żaglach”, a także – „Od przedszkolaka po studenta Akademii Morskiej”. Teraz do Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej przystępuje corocznie do 50 Szkolnych Kół Edukacji Morskiej, co oznacza tysiące dzieci z każdego typu szczecińskich placówek oświatowych, od przedszkoli po szkoły średnie, objętych Programem, z licznym gronem nauczycieli i przyjaciół Programu – ludzi morza…
|
To właśnie ta duża programowa wieloletnia „załoga” – blisko 150 osób, w tym nauczycieli Opiekunów SKEM, dyrektorów przedszkoli i szkół, przedstawicieli władz oświatowych i miejskich, pasjonatów morza i edukacji morskiej, przyjaciół Programu, spotkała się ostatnio w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni, na jubileuszowej Gali z okazji 20-lecia Programu. Artystyczny i oficjalny scenariusz uroczystości, przygotowany i prowadzony przez instruktorów Pałacu Młodzieży, świetnie obrazował hasła i dokonania Programu, w formie barwnego i dynamicznego „Żeglarskiego Expresu”, na początek z żywiołowym „Tańcem piratów” z PP 27 „Żagielek”. Później kolejne występy młodzieży – m.in. zespołów „CDN” z ZS 1, Markato i Cantaro z Pałacu Młodzieży, uczniów z Gim. 6, i nauczycieli, przeplatane były filmami i wręczaniem pamiątkowych statuetek, dyplomów i jubileuszowych medali (na zdjęciu), które w imieniu prezydenta miasta wręczał jego zastępca Krzysztof Soska, wspomagany przez dyrekcję PM. Była to dłuuuga lista, uhonorowano praktycznie całą wspomnianą „załogę” Programu, od jego pionierów i seniorów, po Opiekunów SKEM, kadrę PM i CŻ, władze, przyjaciół, media, itd. Na koniec był piękny tort, poczęstunek i wspomnieniowe rozmowy, m.in. przy jubileuszowej wystawie fotograficznej…
|
Płyniemy dalej. Dziękujemy za życzenia i gratulacje…
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler