11 lutego 2018 roku skończyła się kolejna już Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP. Tym razem instruktorzy specjalności wodnej gościli w Centrum Olimpijskim w Warszawie, a organizatorem przedsięwzięcia, oprócz Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP był Zespół Pilota Chorągwi Stołecznej ZHP. Wsparcie organizacyjne w czasie prac nad Konferencją zapewniło natomiast Centrum Wychowania Morskiego ZHP.
Konferencje są otwarte dla wszystkich instruktorów zainteresowanych specjalnością wodną i stanowią coroczną okazję do spotkań, prezentacji dorobku środowisk i wymiany myśli. W tym roku w wydarzeniu udział wzięło ponad 90 instruktorów i wędrowników z całej Polski.
Tegoroczne prelekcje poruszały szerokie spektrum tematyczne. Zagadnienia historyczne, w bardzo współczesnym kontekście przedstawili Dr Marek Siwicki z Akademii Pedagogiki Specjalnej opowiadający o tym jak powstawały pierwsze harcerskie drużyny wodne w 1917 oraz Michała Puszkarskiego z Muzeum Sportu i Turystyki przedstawiając sylwetkę generała Mariusza Zaruskiego.
Pracę skautów wodnych w innych krajach przedstawili goście z Irlandii i Litwy. Możliwości i inspiracje z poza harcerskiego podwórka, które pojawiły się na Konferencji to przede wszystkim prezentacja kapitan Tomasz Kosiewicza, który opowiadał o system szkolenia żeglarskiego w Royal Yachting Association oraz Marcin Chodorowski z grupy KIM, który zaprezentował możliwości współorganizacji warsztatów z budowy kajaków i kanu. Karolina Kornas wyjaśniała natomiast jak pozyskiwać i wykorzystywać fundusze unijne w celu szerzenia edukacji morskiej. Do części inspirującej trzeba zaliczyć też dwa wystąpienia podróżnicze. Kinga Kępa, redaktor naczelna magazynu Wiosło opowiadała o tym jak zwiedzać świat kajakiem. Drugą podróżniczą opowieść, o rejsie na JoinUs dookoła Spitsbergenu, przedstawili Robert Przybysławski i Krzysztof Popek.
Nie zabrakło oczywiście wystąpień poświęconych wprost wychowaniu. Jedno z nich, prowadzone przez Jacka Smurę pokazało, co tak naprawdę daje zetknięcie, mówiąc jak Baden – Powell, chłopca z wodą. Jak wiele korzyści daje włączenie do pracy harcerskiej, wcale niekoniecznie specjalnościowej, elementów spływów czy żeglowania. Joanna Filipiak- Markiewicz mówiła natomiast o doświadczeniach Szczepu 58. Wodnych Łódzkich Drużyn Harcerskich w organizacji rejsów po Wiśle. Andrzej Sawuła opowiadał natomiast o możliwościach i korzyściach z włączania elementów wychowania wodnego do pracy z osobami niepełnosprawnymi.
W sobotę wieczorem odbył się Bal Drugiego Stulecia, w czasie którego instruktorzy świętowali zakończenie obchodów stulecia ruchu wodnego oraz gala wręczenia nagród Harcerski Rejs Roku. W kategorii śródlądowej wyróżniony został rejs 1 Maszewskiej Drużyny Harcerzy „Białe Wilki” na własnoręcznie zbudowanej tratwie, po Wiśle. Drugi wyróżniony rejs – w kategorii rejsu morskiego – to rejs 27 Harcerskiej Drużyny Wodnej z Mikołowa na s/y Dar Pucka po zatoce Gdańskiej i Puckiej.
Konferencję zakończyło niedzielne wystąpienie Wiktora Wróblewskiego, który mówił o wyzwaniach stojących przed ruchem wodnym w drugim stuleciu jego istnienia. Podsumował on dotychczasowe sukcesy, wskazał co można zmienić, ale pytanie dotyczące przyszłości zostawił bez odpowiedzi, rozpoczynając tym samym szeroka debatę nad kierunkami jakie powinno obrać Wychowanie Wodne w ZHP.
Tagi: konferencja, ZHP