TYP: a1

Ostatnie spotkania przed 2 SPORTS FILM FESTIVAL

wtorek, 27 listopada 2012
Informacja prasowa
W piątek, 30.11, rozpocznie się 2 SPORTS FILM FESTIVAL. Przed nami ostatnie spotkania rozbiegowe w zaprzyjaźnionych klubach.

KRAKÓW


W ramach ostatniego spotkania przed festiwalowem w Krakowie odbędzie się pokaz filmu 180 STOPNI NA POŁUDNIE i spotkanie z drem Pawłem Skawińskim, dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego pt. „Czy można ocalić dzikość i pierwotność cennych miejsc na Ziemi? Czy można ocalić dzikość i pierwotność Tatr?”. Na wydarzenie zapraszamy 28 listopada o godz. 19 w Klubie u Louisa (Kraków, Rynek Główny 13). Wstęp wolny.

180 STOPNI NA POŁUDNIE to film drogi, odtworzenie epokowej podróży z 1968 roku Yvona Chouinarda, założyciela Patagonii, i Douga Tompkinsa, twórcy North Face, której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli. Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny i miłości do rzeczy zbędnych; wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a napotkani Chouinard i Tompkins pokazują jak godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska. „Uczysz nie tego, co udało ci się osiągnąć, ale w jaki sposób” – mówi właściciel Patagonii, który nawiasem mówiąc na szczyt Corcovado się nie wspiął.

Dr Paweł Skawiński Tatrami zainteresował się już w dzieciństwie dzięki rodzinnej tradycji częstych wycieczek. W góry zabierały go babcia – członkini Towarzystwa Tatrzańskiego, oraz mama. Pierwsze wspinaczki odbywał w towarzystwie taternika Pawła Vogla. W wieku 16 lat razem z nim wspiął się na Mnicha. Zawsze jednak góry pociągały go bardziej jako przestrzeń wyjątkowego kontaktu z otaczającym światem, przyrodą niż arena wyczynu sportowego. Naturalną koleją rzeczy wybrał studia na Wydziale Leśnym, a po ich ukończeniu 16 lat pracował w Polskiej Akademii Nauk zajmując się badaniem Tatr. Jeszcze w czasie studiów został przewodnikiem tatrzańskim a także ratownikiem TOPR oraz instruktorem narciarskim. - Bardzo chciałem pracować w Tatrzańskim Parku Narodowymi, jednak musiałem na to czekać 16 lat – wspomina. Był już wówczas doktorem nauk leśnych. Dyrektorem TPN został w 2001 roku. – Tatry fascynują mnie jako całość, ale szczególnie interesuję się przyrodą oraz relacjami człowieka z górami i przyrodą. Chciałbym uczyć takiego bycia w górach, by nie dać się zabić, i nie zabijać przyrody – mówi.

WROCŁAW

We Wrocławiu festiwal rozpocznie się 5.12, dlatego jeszcze w niedzielę, 2.12, zapraszamy na spotkanie rozgrzewające. O godz. 19 w pubie Czeski Film (ul. Kiełbaśnicza 2) odbędzie się pokaz filmu CZŁOWIEK, KTÓRY ZJECHAŁ Z EVERESTU oraz spotkanie z Michałem Trzebunią. Wstęp wolny.

CZŁOWIEK, KTÓRY ZJECHAŁ Z EVERESTU opowiada historię Yiuchiro Miury – narciarza, podróżnika, poety – marzącego o zjechaniu z najwyższej góry świata. Marzenie to oznacza wspinaczkę na wysokość 7800 metrów przy wsparciu 800 tragarzy, z których 8 odda życie za przedsięwzięcie, a następnie zjechanie 2400 metrów w dół pokrytego lodem wzgórza o nachyleniu 40-45 stopni. Z ekranizacji dziennika Miury dowiadujemy się o jego zmaganiach ze stromym wzgórzem, silnym wiatrem, wreszcie o finale tej niezwykłej eskapady – krytyczne 6 minut zostało okrzyknięte najbardziej emocjonującym materiałem kiedykolwiek nakręconym. Film zrealizowany w 1975 daje możliwość porównania technik narciarskich i sposobów działania w górach wysokich ponad 30 lat temu.

Gościem spotkania będzie Michał Trzebunia, jeden z najbardziej znanych polskich freerodowców. Jego początkami narciarskimi było oczywiście narciarstwo alpejskie, które stało się solidną podstawą dla freeride’u. W połowie lat 90tych zaczął spoglądać na tereny poza trasą. Startował w Freeride World Tour, Nissan Freeride Quest czy Jasna Adrenalin (1 miejsce). Przez ostatnie dwa sezony w wiekszości poświęcił się produkowaniu filmów freeski. Ostanią jego produkcją jest “The Emotions”.

Informacje o spotkaniach znajdą Państwo na stronie http://festival.360stopni.org/category/festiwal/rozbieg/.

Podczas festiwalu również zaplanowane są liczne spotkania towarzyszące projekcjom. Gośćmi będą m.in. dryżyny futbolu amerykańskiego: WARSAW AEGLES, WARSAW SIRENS i DEVILS WROCŁAW, Leszek Cichy, Marek Kamiński, Piotr Kuryło, Ola Sulkiewicz, przedstawiciele warszawskiego, krakowskiego i wrocławskiego ZOO, osoby związane z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Mariusz Kalista, Piotr Betlej, Bartiosz Morawiec, dziennikarze redakcji sportowej Canal+ (m.in. Tomasz Smokowski i Grzegorz Milko) i inni. Szczegółowe informacje dotyczące spotkań już niedługo.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872