TYP: a1

Za 10 dni rusza 2 SPORTS FILM FESTIVAL

wtorek, 20 listopada 2012
Informacja prasowa
2 SPORTS FILM FESTIVAL wystartuje w Warszawie i Krakowie już za 10 dni, 30.11. We Wrocławiu projekcje rozpoczną się 5.12. W programie znajdziemy kolejne potwierdzone filmy.

Przyjrzymy się niecodziennym historiom ludzi zafascynowanych dzikimi zwierzętami. Ich pasja znajduje jednak niestandardowy wymiar. W TIGER NEXT DOOR (reż. Camilla Calamandrei) poznamy historię Dennisa Hilla, który przez ponad 15 lat na swoim podwórku w Flat Rock w stanie Indiana hodował tygrysy. Wielkie koty są dla Hilla jednocześnie obsesją i sposobem na życie. Twierdzi, że patrząc w ich oczy doskonale wie, co myślą. Jednak po niezapowiedzianej inspekcji, bohater traci licencję pozwalającą mu na trzymanie egzotycznych zwierząt, a władze stanu grożą zamknięciem interesu. Ma pięć dni na ocalenie pracy swojego życia. Z kolei w ELEPHANT IN THE LIVING ROOM (reż. Michael Webber), docenionym przez krytykę jako jeden z najlepszych filmów roku, reżyser wydobywa na światło dzienne kontrowersyjną amerykańską praktykę hodowania dzikich drapieżników jako popularnych zwierząt domowych.

Tematom ekologicznym przyjrzą się dwa tytuły z naszego repertuaru. IF A TREE FALLS (reż. Marshall Curry, Sam Cullman) opowiada niezwykłą historię ruchu, który przez FBI został uznany za największe zagrożenie terrorystyczne Ameryki. Nominowany do Oscara dokument podąża za Danielem McGowenem, liderem Earth Liberation Front, na kilka tygodni przed rozpoczęciem przez niego odbywania kary w więzieniu o standardzie supermax. W QUEEN OF THE SUN (reż. Taggart Siegel) znajdziemy głębokie, alternatywne spojrzenie na globalny kryzys pszczelarski. Skupiając się na katastroficznym zaniku pszczół oraz niezwykłym świecie roju, film przedstawia niezwykłą historię walki pszczelarzy, naukowców i filozofów z całego świata, w tym Michaela Pollana, Guthera Hauka i Vandany Shivy. Razem odkrywają problemy związane z odbudowaniem zanikającej kultury w harmonii z naturą i próby ich rozwiązania.

If a tree falls


Sportom walki przyjrzą się HITMAN HART: WRESTLING WITH THE SHADOWS (reż. Paul Jay) oraz UNFORGIVABLE BLACKNESS: THE RISE AND FALL OF JACK JOHNSON (reż. Ken Burns). W trakcie realizacji pierwszego z nich ekipa filmowa przez ponad rok śledziła Breta Harta. Liczyli na możliwość niepospolitego spojrzenia za kulisy sceny Światowej Federacji Wrestlingu. Udało im się być świadkami najbardziej dramatycznej historii w dziejach wrestlingu – niesławnego epizodu z Montrealu. HITMAN HART jest opowieścią o lojalności i zdradzie, poświęceniu i chciwości, godności i hańbie. Drugi tytuł to historia pierwszego afroamerykańskiego boksera, który zdobył najbardziej pożądany tytuł sportowy. To historia jego walki, na ringu i poza nim, by prowadzić życie wolnego człowieka.

W programie znalazły się również trzy wyjątkowe produkcje. BREATHE (reż. Martin Khodabakhshian) śledzi Williama Trubridge’a, zdobywcę World Absolute Freediver Award 2010 oraz Blue Hole, gdy próbuje on pobić własny światowy rekord w freedivingu. Bohater próbuje bez żadnej pomocy zanurkować na głębokość 90 metrów, prawie na samo dno “Dean’s Blue Hole” na Bahamach. W filmie znajdziemy wywiady z lokalnymi mieszkańcami, lękającymi się “Dean’s Blue Hole”, rozmowy z członkami rodziny Williama, będącymi w ciągłym strachu o jego życie oraz niezwykłe podwodne ujęcia nurka w akcji. BREATHE dosłownie zapiera dech w piersiach, gdy Trubridge zabiera nas w podróż na głębiny ludzkiej fascynacji podwodnym światem. SZTUKA WOLNOŚCI (reż. Wojciech Słowa, Marek Kłosowicz) przygląda się fenomenowi polskiego himalaizmu - jak to możliwe, że w PRL-u w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? Co odróżniało polskich zdobywców

Sztuka wolności
ośmiotysięczników od ich kolegów zza “żelaznej kurtyny”? Z kolei THE OTHER FINAL (reż. Johan Kramer) o wydarzeniu, które miało miejsce w dniu finału Pucharu Świata 2002, kiedy dwie drużyny z samego dołu klasyfikacji FIFA, Bhutan i Montserrat, rozgrywały zupełnie inny mecz. Film odkrywa łączącą siłę sportu, gdy mecz piłki nożnej jest obnażony do podstawowych elementów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie festival.360stopni.org

Organizatorami festiwalu są: MAYFLY SP. Z O. O., dystrybutor filmowy z 10-letnią tradycją, wyrosły z rozpowszechniania klasyki filmowej, obecnie rozporządzający prawami do dzieł w 5 seriach wydawniczych oraz 360 STOPNI, seria wydawnicza książkowo-filmowa, w ramach której od 2008 r. organizowane są festiwale, przeglądy, spotkania, premiery i wydarzenia poświęcone sportom ekstremalnym.

Pierwsza edycja Festiwalu w maju 2008 r. zgromadziła ponad 12 tysięcy widzów. Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objęli: Prezydent m.st. Warszawy, Polski Komitet Olimpijski, CANAL+ Sport, Off.sport.pl, Antyradio, Aktywni.pl, Climb.pl, Divinglog.pl, Globtroter.pl, Magazyn Górski, Planeta Gór, Portalgorski.pl, Sailbook.pl, Scigacz.pl, Tawerna Skipperów.

Partnerem festiwalu jest Tatrzański Park Narodowy.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 stycznia

Na wyspie Pitcairn rozebrano i spalono okręt "Bounty", słynny z pamiętnego buntu na pokładzie.
piątek, 23 stycznia 1970