TYP: a1

"PACKET" - reaktywacja jubileuszowa

piątek, 24 lutego 2012
MB
Packet to marka kultowa na Polskiej scenie szantowej, historię zespołu krótko opisuje Anna Peszkowska w zapowiedzi koncertu na stronie shanties.pl:

"Mirek Peszkowski "Pestka", sam już doświadczony na scenach szantowych, zapragnął założyć zespól, rekrutujący się z autentycznych ludzi mórz - takich, jak mówił, "którzy będą wiedzieli o czym śpiewają...". I tak też się stało. Po pierwszych "castingach" w listopadzie 1986 r. zespół okrzepł w składzie: Mirosław Peszkowski "Pestka"- j. kpt. ż. w., oficer marynarki handlowej, Dorota Potoręcka - żeglarz j.st. morski, Romuald Długosz - biolog morski zaprawiony w rejsach na rybakach, Andrzej Kadłubicki j. kpt. ż. w., oficer marynarki wojennej, oraz studenci ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, będący też żeglarzami: Darek Ślewa, Grzegorz Tyszkiewicz, Artur Wąsicki oraz Anna Peszkowska - żeglarz, wówczas j. st. morski, "nadworny" tekściarz zespołu.

Jak widać założenie Pestki, twórcy zespołu, zostało spełnione - mogliśmy obsadzić niezłą jednostkę! Późniejsze zmiany personalne narzuciło życie. Z zespołu musiał odejść Aldek Długosz, czasowo Dorota Potoręcka, a dołączyli Regina Mostowa, Dorota Zaborowska "Punia", Józek Elimer i Waldek Mieczkowski. Zespół szedł jak burza przez szantowe sceny, zdobywając właściwie wszystkie laury, możliwe w tamtych czasach do zdobycia. Grand Prix na Bałtyckim Festiwalu w Gdyni, nagrodę miesięcznika "Żagle", "Wielki Dzwon" Redakcji "Morza" i wiele innych, ale przede wszystkim ten najważniejszy, nobilitujący laur - Grand Prix Festiwalu Shanties w Krakowie w 1988 r. Owocem pracy, było nagranie płyty pod tytułem "Fregata z Packet Line", w której gościnnie brali udział Krzysztof Janiszewski i Krzysztof Jurkiewicz. W styczniu 1989 r. zespół został rozwiązany."


Koncert, trzeba przyznać, rozpoczął się troszkę nieśmiało, może to wrażenie było spowodowane faktem, że duża część zespołu nie jest aktualnie aktywna na koncertowej scenie. Kolejne utwory z pierwszej płyty Packetów powoli przełamywały pierwsze lody. Po wspólnym występie całego zespołu rozpoczęły się piosenki śpiewane przez muzyków i zespoły, które "wykluły" się spośród członków Packeta po jego rozwiązaniu w 1989 roku.

Rozpoczął Smugglers, który w tej odsłonie tylko w małym stopniu przypominał zespół z Shanties z 1992 roku, kiedy zdobył Nagrodę Publiczości i wzbudził wiele kontrowersji wprowadzeniem do szantowego światka perkusji, elektrycznych gitar i brzmienia a'la The Pogues. Tutaj było spokojnie i akustycznie, aczkolwiek publiczność zaczęła się powoli ożywiać, szczególnie przy wykonaniu "Ballady A" zaśpiewanej przez Krzysztofa "Johnsona" Jurkiewicza. Dalej kontynuował Grzegorz "GooRoo" Tyszkiewicz, który poza znanymi utworami zagrał nową piosenkę inspirowaną przez kolegę - Polaka, który pracuje w Stanach jako kierowca amerykańskiego trucka, a prywatnie jest zapalonym żeglarzem czekającym na wielką przygodę. GooRoo zakończył swój występ tradycyjnie odśpiewując razem z publicznością "North West Passage".


Dalej była przerwa w żeglarskim klimacie i występ zespołu "Słodki całus od Buby". Członkowie zespołu twierdzili, że pasują do Shanties jak czerwony krasnoludek do zielonego lasu, niemniej jednak wzbudzili spory entuzjazm dziewczęcej części publiczności.

W kolejnej części zagrała, już dzisiaj oficjalnie nieistniejąca, "Gdańska Formacja Szantowa" Waldemara Mieczkowskiego, śpiewając między innymi "Do Anioła Stróża" Janusza Sikorskiego, co spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem. Następnie prezentowali solowe występy poszczególni członkowie Packetu, aż nastąpił kulminacyjny moment koncertu, z pięknym tortem, tryskającą ogniem świecą oraz chóralnym "sto lat", odśpiewanym kilkakrotnie przez publiczność. Dyrektor festiwalu, Krzysztof Bobrowicz, wręczył na ręce założyciela zespołu Mirosława "Pestki" Peszkowskiego jubileuszową statuetkę.


Po spożyciu tortu oraz wypiciu lampki szampana nastąpiła kontynuacja koncertu. W tej części wśród starszych utworów zaprezentowany został również teledysk do nowej piosenki "Biała Barkentyna", która powstała na potrzeby filmu o żaglowcu Pogoria (ten utwór został również zgłoszony do pierwszego konkursu szantowych teledysków "Shantoclip 2012").

Koncert zakończyła po kilkukrotnych bisach piosenka "Żółte dziewczyny" i pomimo dość chłodnego początku atmosfera finalnie bardzo się rozgrzała i szkoda było opuszczać Rotundę po jego zakończeniu.

Koncert zespołu PACKET i przyjaciół "Fregata z Packet Line"
reżyseria i prowadzenie: Anna Peszkowska i Waldemar Mieczkowski
wystąpili: Packet, Słodki Całus od Buby, Waldemar Mieczkowski, Grzegorz Tyszkiewicz, Mirosław Peszkowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988