TYP: a1

Polski zespół w regatach Royal Ocean Cup na Bornholmie

piątek, 25 stycznia 2013
Informacja prasowa

Stocznia Ustka 3 na regatach Nord CUP
Fot. K. Korneszczuk
Royal Danish Yachtclub, wspólnie z Offshore Racing Council, w ramach Baltic Race Week, od 9 do 14 września 2013 będzie gospodarzem regat Royal Ocean Cup. Będą to regaty rozgrywane pomiędzy zespołami narodowymi z krajów położonych nad brzegami Bałtyku łącznie z Norwegią. Każde państwo ma prawo do wystawienia jednego zespołu, w skład którego wchodzić mają trzy jachty: X-35 czyli jacht monotypowy, jeden jacht z grupy ORC 1 (GPH poniżej 600sec/mi) oraz jeden jacht z grupy 2 ORC (GPH powyżej 600 sec/mi).

Zwycięzcą regat zostanie zespół, który zdobędzie najmniejszą ilość punktów. Łączna ilość zespołów nie powinna przekraczać piętnastu.

Zamiarem organizatora jest nawiązanie do formuły odbywających się przed laty regat Admirals Cup, które były nieoficjalnymi drużynowymi mistrzostwami świata. Teraz Bornholm ma co dwa lata gościć żeglarzy z krajów bałtyckich. Regaty na Bornholmie były wcześniej inicjowane przez ORC jako finał Pucharu Bałtyku. Teraz będą to regaty drużynowe.

Jako bazę wybrano port Nexo, skąd startować będą wyścigi krótkie oraz biegi morskie. Długi wyścig odbędzie się przypuszczalnie dookoła wyspy. Wybór Bornholmu na lokalizacje drużynowych żeglarskich mistrzostw Bałtyku jest znakomity. Za wyborem Bornholmu przemawiają trzy jego zalety. Przede wszystkim jest to centralny punkt Bałtyku stwarzający dla wszystkich podobne warunki dojazdu. Po wtóre akweny wokół wyspy są wprost stworzone do rozgrywania regat tak aby można je było oglądać z brzegu. I po trzecie Bornholm dysponuje znakomitą bazą hotelową i restauracyjną dla żeglarzy ich rodzin i kibiców.

Jedno miejsce dla Polskiego teamu zostało już zarezerwowane. W zależności od ilości chętnych jachtów przeprowadzona zostanie selekcja do zespołu narodowego. O ile ilość chętnych jachtów na to pozwoli będzie możliwe utworzenie drugiego zespołu.

Na chwilę obecną zgłosiły się następujące załogi:

X-35: załoga pod dowództwem Krzysztofa Krempecia
ORC 1: jacht Stocznia Ustka 3 ze skipperem Konradem Smoleniem
ORC 2: jacht Duży Ptak z Krzysztofem Paulem oraz Aquarella z kapitanem Zielińskim

Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z Morskim Stowarzyszeniem Regatowym do końca lutego 2013 pod e-mailem msr@regatymorskie.pl.

Więcej informacji o regatach można znaleźć na: www.royaloceancup.dk
____

Morskie Stowarzyszenie Regatowe zostało powołane przez żeglarzy aktywnie startujących w regatach na jachtach morskich, aby promować regatowe żeglarstwo morskie, dbać o jakość regat morskich oraz pomagać nowym załogom w pierwszych krokach na morzu. Więcej informacji na www.regatymorskie.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872