TYP: a1

Ratujmy Dezety już po raz dziesiąty

sobota, 13 sierpnia 2011
Marek Słodownik
Ratujmy Dezety, 24-godzinne regaty dwumasztowych jednostek, będące oficjalnymi Mistrzostwami Polski najstarszej w kraju klasy jachtów, w tym sezonie zostaną rozegrane już po raz dziesiąty. Największe święto miłośników Dezet w tym roku przypada w długi sierpniowy weekend, w dniach 13-14 sierpnia (sobota-niedziela). Start i meta regat usytuowane są w porcie Almatur Giżycko, a trasa biegnie przez północny rejon szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, po jeziorach Kisajno, Dobskie, Mamry, Święcajty i Dargin.

Regat ratujmy Dezety to jedyna na polskich wodach śródlądowych impreza żeglarska trwająca nieprzerwanie całą dobę, podczas której uczestnicy żeglują pod żaglami, a w przypadku słabego wiatru pokonują dystans na wiosłach. To z pewnością najtrudniejsze i najbardziej dla załóg wymagające regaty żeglarskie w Polsce.

W tej imprezie nagrodami nie są puchary czy koperty z gotówką, ale osprzęt i wyposażenie Dezet, które nierzadko znajdują się w złym stanie technicznym. Przez minione lata, dzięki hojności sponsorów wręczono kilka skorup Dezet, jedną skorupę Sasanki, 14 kompletów żagli, cztery komplety wioseł, kilkanaście zestawów bloków, ponad 2 kilometry lin miękkich i stalowych oraz wiele drobnego osprzętu.



W całej Polsce, według różnych szacunków, żegluje jeszcze około 120-150 jachtów, ale wiele z nich znajduje się w złym stanie technicznym. To stało się przyczyną zorganizowania akcji Ratujmy Dezety, której celem jest przywrócenie dawnej świetności klasie jachtów, znanej niegdyś wszystkim żeglarzom. Przed laty na tego typu jednostkach szkolili się wszyscy kandydaci na stopień sternika jachtowego jednak po decyzji Polskiego Związku Żeglarskiego wycofującej Dezety z egzaminów na stopnie żeglarskie, ich liczebność zaczęła gwałtownie się zmniejszać, a stan techniczny systematycznie pogarszać.

Dezeta to najstarsza w Polsce klasa jachtów, jej konstrukcja wywodzi się z przedwojennych niemieckich łodzi szkoleniowych budowanych na potrzeby tamtejszej Marynarki Wojennej. Zabiera na pokład do 13 osób, w tym 10 wioślarzy (stąd polska nazwa DZ), ma dwa maszty, na których można postawić łącznie ponad 30 metrów kwadratowych żagla. Jest jednym z niewielu jachtów w Polsce mającym tradycyjne ożaglowanie gaflowe.

Na czym polega oryginalność regat Ratujmy Dezety?
1. najtrudniejsze regaty na polskim śródlądziu
2. jedyny w Polsce całodobowy wyścig żeglarski
3. najdłuższa trasa regatowa w Polsce – w 2003 roku żeglarze w ciągu 24 godzin przepłynęli aż 160 kilometrów
4. bardzo wszechstronna impreza, załogi rywalizują pod żaglami i na wiosłach
5. startują załogi w grupie wiekowej 14 – 60 lat, entuzjaści tradycyjnego żeglarstwa
6. rozgrywane są na najstarszej w Polsce klasie jachtów, jednym z niewielu typów konstrukcji jachtu o żaglach gaflowych
7. skupiają na starcie jachty nawet 50-letnie
8. o wyniku nie decyduje sprzęt i budżety, a wysiłek i umiejętności załóg
9. nagrody sprzętowe (żagle, skorupy Dezety, liny, bloki) mają charakter armatorski, to znaczy, że przechodzą po regatach na własność armatora jachtu.
10. nagrody przyznawane są drogą losowania wśród załóg, które ukończą regaty

Więcej informacji:
MCŻiTW Giżycko
telefon: (087) 428 59 71
e-mail: sail@sail-mazury.pl; msz@msz.org.pl

Honorowy patronat nad Mistrzostwami objął Pan Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620