TYP: a1

Shanties 2012

czwartek, 22 grudnia 2011
Anna Maria Bułeczka
„Super-sprzęt ma niemal każdy dziś ship,
Nie śpiewa już nikt jak szantymen
zwykłego fału już nie ujrzy dziś nikt.
Po co nam na pokładzie dziś szantymen?
Łoskot maszyn i miarowy tłoków takt
Nie śpiewa już nikt jak szantymen
zagłuszają prawdę, że maszynom duszy brak.

Szantymen, o szantymen,
w jakiej dziś koi śpi szantymen?
Na psy zejdzie cały ten świat, kiedy już
nie zaśpiewa nikt jak szantymen.

Lecz windy, dźwigi, tłoki pójdą w kąt,
kiedy zbraknie paliwa, kiedy siądzie prąd.
Może wtedy ze strachem pomyślisz sobie, że
coś ważnego na tej drodze zagubiło nam się.”

Co to za rejs bez rumu i żeglarskich przyśpiewek? Dla Boba Watsona, autora słów powyżej, przetłumaczonej przez Marka Szurawskiego piosenki pt. „Szantymen”, nowoczesne mechaniczne łodzie i jachty wciąż potrzebują żeglarskich pieśni i opowieści.

Naszym zdaniem nie tylko na wodzie i podczas rejsu jest czas i miejsce na szanty. Zgadzają się z nami organizatorzy festiwali szantowych, przede wszystkim Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki "HALS", która przygotowuje się pełną parą do XXXI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties 2012”. Tematem festiwalu, który odbędzie się w dniach 22 - 26 lutego w CK Rotundzie, Klubie Studio i Starym Porcie są Polskie Żaglowce. Dla uziemionych poza sezonem urlopowym żeglarzy szanty i ich festiwale to okazja do spotkania i powrotu do emocji rejsowych.

Organizatorzy zaplanowali koncerty szantowe, koncerty piosenki turystycznej, konkursy z nagrodami, coś dla małych i dużych żeglarzy. Nowością będzie pierwsza edycja konkursu videoclipów szantowych „Shantoclip”. Współorganizatorem konkursu jest Tawerna Skipperów. Więcej informacji na stronach www.shantoclip.com i www.tawernaskipperow.pl.

Zapraszamy.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620