TYP: a1

XXXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "SHANTIES 2012" - „Polskie Żaglowce”

poniedziałek, 6 lutego 2012
Informacja prasowa
22 – 26 lutego 2012 żaglowce przypłyną do Krakowa...

Nadchodzący festiwal odbędzie się pod hasłem „Polskie Żaglowce”. Przypomni o znaczeniu i wielkości polskiej białej floty. Zaprezentujemy w oparciu o obraz i dźwięk najpiękniejsze polskie żaglowce: Dar Młodzieży, Dar Pomorza, Fryderyka Chopina, Zawiszę Czarnego, Pogorię, Kapitana Borchardt'a, ORP Iskra.

Odbędą się:

- wystawy zdjęć z rejsów „Polskie Żaglowce”,
- pokazy filmów nakręconych na pokładach żaglowców,
- spotkania z kapitanami i armatorami,
- warsztaty pisania dobrych tekstów,
- warsztaty takielarskie.

Atrakcją dla widzów będą konkursy dotyczące każdego z żaglowców, przeprowadzane w trakcie koncertów, a nagrodami będą m.in. rejsy na najsławniejszych Polskich Żaglowcach: Fryderyk Chopin, Zawisza Czarny, Pogoria, ORP Iskra, Dar Młodzieży, Kapitan Borchardt, Kapitan Głowacki.

Nowością wśród wydarzeń towarzyszących będzie I Konkurs Videoclipów Szantowych „Shantoclip” - „Shantoclip” jest imprezą towarzyszącą „Shanties 2012” służącą prezentacji materiałów filmowych, których treść związana jest z szeroko pojętą kulturą marynistyczną. W ramach Konkursu zostaną przyznane 3 nagrody, które nadaje Jury konkursu. Nagrodę Publiczności przyznają Internauci podczas konkursu i głosowania internetowego. Została uruchomiona strona internetowa www.shantoclip.com, na której publikowane będą wszystkie zgłoszone do konkursu filmy.

Koncerty festiwalowe jak zwykle zaprezentują różnorodność gatunku szantowego. Zaprezentowane zostaną szanta klasyczna, pieśni kubryku, ballady i poezja morska. Dla sympatyków współcześniejszego i mocniejszego brzmienia wprowadzono koncert prezentujący szanty na nutę rockową w piątkowy wieczór o godzinie 20.00 w Klubie Studio. Jak zwykle nie zabraknie bardzo popularnego widowiska żeglarskiego dla dzieci. Koncerty dla dzieci, odbywające się od 1991 roku w ramach Shanties, niezmiennie cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród publiczności, dzięki doskonałym, niepowtarzalnym programom reżyserowanym przez Mirka „Kovala” Kowalewskiego wraz z zespołem Zejman i Garkumpel.

Nowością będzie prezentacja związków muzycznych szant z innymi gatunkami muzycznymi. W cyklu "poszukiwania muzycznych korzeni” odbędzie się koncert szantowo-jazzowo-balladowy "od Petersburga do Nowego Orleanu” w środowy wieczór w Rotundzie. Słuchacze będą mieli okazję usłyszeć utwory Bułata Okudżawy, Piotra Wysockiego, Żanny Biczewskiej w wirtuozowskim wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej oraz szanty i jazz. Warto wspomnieć, że po sukcesie jakim okazały się występy znanego z jazzowych fascynacji Jurka Porębskiego z jednym z najpopularniejszych krakowskich zespołów jazzowych – Old Metropolitan Band, w lipcu b.r. ukazała się 1-sza na rynku muzycznym płyta szantowo-jazzowa, zdobywająca słuchaczy wśród sympatyków obu gatunków muzycznych. Koncert piosenki żeglarskiej i turystycznej „Rzeki to idące drogi” w sobotę o godz. 17.00 w Klubie Studio to kolejny koncert w cyklu „poszukiwania muzycznych korzeni”. Sympatycy zarówno piosenki żeglarskiej, jak i klimatów turystycznych (Wolna Grupa Bukowina, Słodki Całus od Buby, Siudma Góra) z pewnością będą usatysfakcjonowani.

Kontynuując ideę organizowania Shanties w różnych miejscach Krakowa, koncerty odbywać się będą ponownie na kilku scenach w mieście, dając tym samym widzom szerokie spektrum wyboru najbardziej odpowiadających ich gustom koncertów.

Więcej informacji na stronie Festiwalu Shanties www.shanties.pl.

organizator:
Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki „HALS”
ul. Straszewskiego 27
31-113 Kraków
tel/fax 12/423 2236
www.hals.krakow.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871