TYP: a1

Szkolenie tu - szkolenie tam

wtorek, 10 lutego 2015
Informacja prasowa | Tomasz Falba
We wtorek 17 lutego 2015 r. zapraszamy do siedziby Pomorskiego Związku Żeglarskiego na spotkanie z Wacławem Petryńskim, który opowie o „Polskich doświadczeniach zdobywania kompetencji żeglarskich na tle międzynarodowych standardów”.

Forum Nauczycieli Żeglarstwa

Wacław Petryński, członek Rady Programowej Forum Nauczycieli Żeglarstwa, autor wielu artykułów i książek o żeglarstwie, wybitny tłumacz książek fachowych z literatury angielskiej i niemieckiej, jest jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, instruktorem żeglarstwa w kraju i za granicą.

W czasie najbliższego spotkania kpt. Petryński opowie o znamiennych różnicach w podejściu do metody pracy instruktora w szkoleniu żeglarskim w naszym kraju i za granicą. Uczenie się wszelkich czynności ruchowych – zwłaszcza czynności otwartych, w których niezbędne jest bieżące dostosowywanie swoich działań do zmiennych warunków środowiska – nie jest bynajmniej procesem psychologicznym „drugiej kategorii”. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w żeglarstwie, szybownictwie czy sportach walki. Inną kategorią są sporty o nawykach zamkniętych – np. gimnastyka, łyżwiarstwo figurowe itp. – w których zawodnik powtarza jedynie działania wyuczone w trakcie treningów, bez konieczności uwzględniania czynników zakłócających te działania.

- W „klasycznej” psychologii i pedagogice wyżej jednak ceni się dziedziny czysto umysłowe (np. matematykę) niż te, które oprócz pracy umysłowej wymagają również wynikających z tej pracy działań praktycznych – wyjaśnia Wacław Petryński. - Dzieje się tak wskutek pewnej bezwładności poznawczej, która nie dostrzega faktu, że rozwiązanie nieszablonowej sytuacji w regatach, na planszy szermierczej, czy na boisku koszykówki wymaga więcej pracy umysłowej niż scałkowanie banalnego równania różniczkowego. Ponadto w czynności praktycznej konieczne jest sprawne działanie ruchowe, nierzadko złożone, które w przypadku np. matematyki jest banalnie proste (długopis, klawiatura).

Procesem mającym z założenia wspomagać uczenie się jest nauczanie, będące domeną pedagogiki, dydaktyki i metodyki. W odniesieniu do żeglarstwa, w tym obszarze działań szkoleniowych istnieją różne możliwości postępowania pedagogicznego, czyli różne metody pracy instruktora. Tematem lutowego spotkania będą różnice w podejściu do tych zagadnień w szkoleniu żeglarskim w Polsce, w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

Do zobaczenia we wtorek, 17 lutego w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni, al. Jana Pawła II 11. Zaczynamy o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Forum Nauczycieli Żeglarstwa to projekt PoZŻ - miejsce dyskusji i wymiany doświadczeń instruktorów żeglarstwa z całej Polski. Więcej znaleźć można na www.fnz.pozz.org.pl.
Tagi: PoZŻ, Forum Nauczycieli Żeglarstwa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642