TYP: a1

Żegnamy Władysława Wiśniewskiego

poniedziałek, 6 listopada 2017
Z mediów/MF

W wieku 89 lat zmarł Władysław Wiśniewski - wybitny inżynier i gdynianin, autor wielu patentów, odznaczony Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”.

 

 

Władysław Wiśniewski był autorem lub współautorem ponad 100 patentów zatwierdzonych przez Urząd Patentowy w Polsce oraz poza granicami kraju - w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Rosji – ostatni wniosek patentowy złożył w 2016 roku. Opracował m.in.: urządzenia spinające do lin trałowych; nowoczesne włoki do połowu ryb, sortownię ryb - w tym czasie najlepsze trawlery w innych krajach nie miały takich nowoczesnych urządzeń. Władysław wiśniewski szkolił również załogi statków zakupionych przez zagranicznych armatorów w Stoczni Gdyńskiej. Z innych, „pozamorskich” dziedzin Władysław Wiśniewski projektował też oczyszczalnie ścieków i utylizatory, np.  utylizator do odpadów szpitalnych, osadów półpłynnych, czy odpadów laboratoryjnych.

W lutym 2017 r. Władysław Wiśniewski otrzymał od Rady Miasta Gdyni Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni".

 

Tagi: Władysław Wiśniewski, trawler
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912