TYP: a1

Bałtyk: będą polowania na flotę cieni?

środa, 12 lutego 2025
Hanka Ciężadło

Tajemnicze awarie podmorskich instalacji, podejrzane statki z równie podejrzanym ładunkiem, omijanie sankcji – tak w skrócie wygląda aktualna sytuacja na Bałtyku. Unijni urzędnicy postanowili w końcu coś z tym zrobić, a „cosiem” jest, jak na razie, kontrolowany przeciek dotyczący planów masowego zajęcia tankowców z floty cieni.

Sedno problemu

Wszystkie podejrzane akcje, jakie mają miejsce na Bałtyku, są… no właśnie: podejrzane. Jak dotąd nic nikomu nie udowodniono. Zwykle kończy się na niemrawych działaniach, szumie w mediach – i to by było na tyle.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że tankowce zaliczane do floty cieni są rejestrowane w krajach taniej bandery, nie do końca wiadomo, do kogo należą i gdzie są ubezpieczone (o ile w ogóle mają ubezpieczenie), a ich załogi rekrutowane są w państwach mających luźne podejście do przepisów międzynarodowych, praw człowieka i innych „bzdur”, którymi przejmują się Europejczycy. Największą przeszkodą w kontrolowaniu tego typu jednostek i ich działalności jest jednak brak odpowiednich regulacji prawnych -  i tą właśnie kwestią postanowili się zająć unijni urzędnicy.

Kontrolowany przeciek

Jak informuje Politico, trwają właśnie rozmowy mające na celu utworzenie nowych rozwiązań prawnych. Podstawą do zatrzymywania tankowców będą powody środowoskowe lub podejrzenie piractwa. Wiadomo, że w pracach nad stworzeniem stosownych przepisów biorą udział Estonia, Litwa, Łotwa i Finlandia, ale być może nie jest to pełna lista zainteresowanych. Wypracowanie nowych mechanizmów umożliwiających zatrzymywanie tankowców zaliczanych do floty cieni, jest bowiem w interesie wielu innych państw unijnych. 

Jak można się było spodziewać, pomysł unijnych urzędników nie został ciepło przyjęty przez rosyjskich decydentów. Jak powiedział zastępca przewodniczącego rosyjskiej parlamentarnej komisji obrony, Aleksiej Żurawlew: "każdy atak na nasze tankowce można uznać za atak na nasze terytorium, nawet jeśli statek jest pod obcą banderą". Trudno się Rosjanom dziwić: wpływy z eksportu ropy i gazu stanowią lwią część dochodów Moskwy i są im potrzebne do finansowania wojny na Ukrainie.

 

Tagi: Bałtyk, Rosja, flota cieni, UE, przepisy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 lutego

Wystartował 3 etap regat Volvo Ocean Race prowadzący koło przylądka Horn.
niedziela, 12 lutego 2006
Zakończyła się rozpoczęta 07.09.1962 r. druga po II wojnie światowej, a czwarta w historii, polska transatlantycka wyprawa jachtu "Hermes II" pod dowództwem Kpt. Bogdana Dacko.
wtorek, 12 lutego 1963