TYP: a1

Kokaina na dnie Zatoki Gdańskiej

środa, 19 lutego 2025
Hanka Ciężadło

MOSG, czyli Morski Oddział Straży Granicznej, przechwycił ponad 100 kilogramów kokainy, którą ukryto na dnie Zatoki Gdańskiej. Narkotyk pochodził z Ameryki Południowej, a jego czarnorynkową wartość oszacowano na 60 milionów złotych. 

Międzynarodowa współpraca

Do ujawnienia przestępstwa doprowadziła wspólna akcja funkcjonariuszy Straży Granicznej, Europolu i amerykańskiej Agencji do Walki z Narkotykami (DEA), mająca na celu rozbicie gangu trudniącego się przemytem narkotyków z Ameryki Południowej.

Jak powiedziała mł. chor. SG Katarzyna Przybysz, pełniąca obowiązki rzecznika rasowego MOSG, na trop międzynarodowego gangu trafiono w ramach monitorowania infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Uwagę funkcjonariuszy zwróciły jednostki, które celowo wyłączały AIS. Dzięki temu udało się trafić na trop przestępców i udaremnić przemyt narkotyku. Kokaina ukryta była w workach umieszczonych na dnie Zatoki Gdańskiej. W ubiegłym tygodniu zostały one wydobyte przez płetwonurków Straży Granicznej.

Profil gangstera

Podczas akcji funkcjonariusze MOSG zatrzymali siedem osób z gangu – jest wśród nich jedna kobieta i sześciu mężczyzn w wieku od 36 do 50 lat. Wszyscy oni są mieszkańcami woj. pomorskiego – i wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków. Grozi im kara pozbawienia wolności od 3 do 20 lat.  

Po przesłuchaniu prokuratura wnioskowała o areszt tymczasowy dla czterech z nich. Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe przychylił się do tego wniosku – przestępcy trafili do aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano inne środki zapobiegawcze, ale na razie pozostają oni na wolności.

 

Tagi: kokaina, przemyt, Zatoka Gdańska, Straż Graniczna, MOSG
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 lutego

Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Pomorski" pod dowództwem Wiesława Rakowskiego.
czwartek, 21 lutego 1980
"Chatka Puchatków" (przebudowana szalupa z "Batorego") dopływa do Santa Cruz na Teneryfie; dalszy etap rejsu prowadził na Karaiby.
sobota, 21 lutego 1959
Na VII Sejmiku Żeglarskim prezesem PZŻ wybrano Mariusza Zaruskiego.
niedziela, 21 lutego 1932
W Waszyngtonie umiera Henryk Arctowski, profesor, geofizyk, polarnik, uczestnik słynnej wyprawy antarktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do założenia pierwszej stracji polarnej na Wyspie Niedźwiedziej.
piątek, 21 lutego 1958