TYP: a1

Mało brakowało...

wtorek, 24 października 2023
Hanka Ciężadło

Szalejący na Bałtyku sztorm omal nie pozbawił nas jedynego okrętu podwodnego, jakim dysponujemy. Pod wpływem żywiołu jeden z wycofanych ze służby niszczycieli miał bowiem zerwać cumy i malowniczo wpasować się w rufę stojącego nieopodal Orła. Na szczęście pogłoski o katastrofie okazały się przesadzone. 

10 w skali Beauforta

Nasze morze, przy całym swoim uroku, miewa czasem humory i potrafi być naprawdę groźne. Warunki, jakie panowały w ubiegłym tygodniu w Zatoce Gdańskiej, były bardzo ciężkie, dlatego załogi okrętów zacumowanych w Porcie Wojennym Gdynia zostały postawione w stan alarmowy w gotowości do wyjścia na morze celem pilnowania lin.

Na szczęście żadna z jednostek 3. Flotylli Okrętów nie zerwała cum, czego jednak nie można powiedzieć o okrętach wycofanych ze służby. Ex-niszczyciel min proj. 206FM, będący własnością Agencji Mienia Wojskowego, pod wpływem silnego wiatru i dużego zafalowania, zerwał liny i zaczął niebezpiecznie dryfować w kierunku zacumowanego nieopodal Orła.

Uderzył, czy nie?

Jak to zwykle w takich wypadkach bywa, natychmiast pojawiły się rozbieżne opinie na temat tego, czy nieposłuszna jednostka rzeczywiście uderzyła w Orła, czy niekoniecznie. Jeśli by tak się stało, oznaczałoby to praktycznie koniec wysłużonego okrętu podwodnego; kolizja od strony rufy doprowadziłaby bowiem do uszkodzenia sterów i śruby, a znalezienie części zamiennych, no cóż... prawdopodobnie byłoby niemożliwe z uwagi na wiek Orła i obecną sytuację geopolityczną. Warto bowiem pamiętać, że nasz okręt podwodny jest produkcji radzieckiej – i tak się składa, że jedynym państwem, które obecnie mogłoby dysponować częściami zamiennymi do niego, jest Rosja.

Dywagacje na temat ewentualnych uszkodzeń okrętu uciął jednak rzecznik prasowy 3 Flotylli. Potwierdził on, że były niszczyciel min zerwał cumy oraz że wskutek tego doszło do kolizji, jednak szczęśliwym trafem okręt nie uderzył w Orła, ale w pirs tuż obok niego.

Co więcej, nurkowie wysłani na miejsce celem dokonania oględzin kadłuba i urządzeń sterowniczych nie stwierdzili uszkodzenia żadnych kluczowych elementów. Czyli szczęśliwym zbiegiem okoliczności Dywizjon Okrętów Podwodnych nadal ma czym pływać...

 

Tagi: Bałtyk, Orzeł, okręt podwodny, sztorm, kolizja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872