TYP: a1

Wkrótce rusza zapowiadana modernizacja Orkanów

wtorek, 8 listopada 2022
Hanka Ciężadło

Jeszcze pod koniec sierpnia ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, informował o planach modernizacji okrętów rakietowych typu Orkan. Umowę w tej sprawie podpisano 19 lipca, a program został przewidziany na lata 2022-2026. Jak będzie wyglądał remont i czego możemy się po nim spodziewać?

Plany modernizacji

Prace modernizacyjne wykona PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., będąca częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Ich wykonanie jest konieczne, ponieważ na Orkanach funkcjonują jeszcze postradzieckie rozwiązana, które są nie tylko przestarzałe, ale przede wszystkim niezgodne ze współczesnymi standardami NATO.

W ramach remontu planuje się między innymi:

  • zmianę układu napędowego oraz dostosowanie kadłubów do jego specyfiki,
  • wymianę silników,
  • zainstalowanie nowoczesnych systemów łączności i obserwacji technicznej.

Co warto wiedzieć o Orkanach?

Są to małe, użyteczne jednostki, jednak należy pamiętać, że początki ich historii sięgają lat 90. ubiegłego millenium. Wszystkie trzy Orkany zostały zbudowane na zamówienie Marynarki Wojennej na bazie kadłubów pozyskanych ze stoczni VEB Peenewerft z  Wolfgast, leżącego w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej. Orkany trafiły do służby w latach 1992, 1994 i 1995 jako okręty rakietowe projektu 660.

W latach 2008-2009 zostały poddane pierwszej poważnej przebudowie. Wyposażono je wówczas w niezbędny sprzęt elektroniczny oraz pociski rakietowe sterowane RBS15. Po modernizacji zmieniono ich oznaczenie na 660M. Obecnie na ich uzbrojenie składają się również armaty AK-176M i AK-630M i wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Strzała S-2M. W 2021 roku Orkany brały udział w ostrym strzelaniu na Morzu Północnym, co pozwoliło na sprawdzenie ich uzbrojenia oraz gotowości bojowej.

Po co nam to?

Obecnie Orkany stanowią jeden z głównych elementów uderzeniowych w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Do ich zadań należą patrolowanie i ochrona wybranych obszarów morza i szlaków komunikacyjnych, a w razie konieczności wykonywanie ataków rakietowych na okręty nawodne oraz zwalczanie środków napadu powietrznego.

W obecnych ciekawych czasach sprawne, nowocześnie wyposażone Orkany są nam więc niezbędne. Tym bardziej cieszy fakt, że mimo trudności obiektywnych znalazły się środki na przeprowadzenie niezbędnych prac modernizacyjnych.

Tagi: Orkan, remont, marynarka wojenna, modernizacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871