TYP: a1

Rekin na Bałtyku

czwartek, 15 września 2022
Hanka Ciężadło

Dlaczego „na”, a nie „w”? Od razu wyjaśniamy, że to nie pomyłka – chodzi bowiem o manewry Rekin-22, które rozpoczną się na naszym morzu już w najbliższy piątek. Weźmie w nich udział niemal 20 jednostek z państw bałtyckich, w tym również z Polski.

Będzie się działo

Ćwiczenia będą przeprowadzane na wodach terytorialnych oraz międzynarodowych. Włączą się do nich jednostki z Litwy, Łotwy, Estonii i oczywiście Polski. Jak informuje rzecznik prasowy Centrum Operacji Morskich-Dowództwo Komponentu Morskiego kmdr ppor. Piotr Dulas, w manewrach uczestniczyć będzie 3 Flotylla Okrętów, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża i Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Na tym jednak nie koniec. Działania prowadzone na wodzie będą bowiem wspierane z powietrza przez śmigłowce oraz samoloty Sił Powietrznych. Ponadto w ćwiczeniach udział wezmą dywizjony przeciwlotnicze, Wojska Specjalne, saperzy, Morska Jednostka Rakietowa, 6 Ośrodek Radioelektroniczny oraz Batalion Dowodzenia MW.

Po co nam to?

Trudno udawać, że jesteśmy morską potęgą. W połączeniu z innymi państwami bałtyckimi oraz siłami NATO możemy jednak stanowić zgrany zespół, który będzie skutecznie bronił interesów Polski, a przede wszystkim naszego bezpieczeństwa na Bałtyku.

Zasadniczym celem manewrów Rekin-22 ma być obrona bałtyckich szlaków żeglugowych, zapewnienie swobodnego przepływu towarów do państw sojuszu oraz niedopuszczenie do blokady kraju od strony morza. Jak podkreśla ppor. Dulas, w obecnej sytuacji, gdy transport morski ma ogromne znaczenie dla gospodarki, zabezpieczenie łańcucha dostaw i niezakłóconej wymiany handlowej droga morską to priorytet zarówno w Europie, jak i na świecie.

Taki układ

Wszyscy wiemy, kto ma dostęp do wód Bałtyku: tak się składa, że nie są to sami przyjaciele. Nawiasem mówiąc Obwód Kaliningradzki, mimo skromnych rozmiarów, uznawany jest za najsilniej zmilitaryzowany obszar Rosji. Krótko mówiąc, należy być przygotowanym na różne scenariusze.

Ćwiczenia Rekin-22 mają ułatwić zaangażowanym w nie państwom przeciwdziałanie atakom ze strony okrętów (również podwodnych), a także napaściom z powietrza. Jak informuje ppor. Dulas, w ramach manewrów przeprowadzone zostaną też działania antyterrorystyczne, antypirackie, przeciwminowe, jak również operacje humanitarne i stabilizacyjne.

Tagi: Bałtyk, manewry, Rekin-22, ćwiczenia, obrona
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912