Miejsce które zaskakuje. Kolorami wyraźniejszymi niż te uzyskane w photoshopie, urodą tamtejszych mieszkańców i…cywilizacją, bo spodziewamy się, że kraj położony gdzieś w archipelagu Małych Antyli będzie bardziej dziki. A na Gwadelupie znajdziemy i wieżowce, i autostrady.
Gwadelupa ma przede wszystkim ciekawą historię. Odkrył ją Krzysztof Kolumb (La Désirade, przypominająca płaską górę stołową, była pierwszym lądem odkrytym przez Kolumba podczas drugiej podróży do Nowego Świata) a przez jakiś czas wyspa stanowiła dom dla francuskich piratów. Przez wiele lat Gwadelupa przechodziła z rąk francuskich w brytyjskie (z krótkim epizodem, kiedy to należała do Szwecji), aby ostatecznie stać się terytorium zamorskim Francji. Co oznacza, ni mniej ni więcej, że poruszać się tam możemy na podstawie naszego dowodu osobistego…
Na Gwadelupę składa się osiem wysp pochodzenia koralowego i wulkanicznego położonych w archipelagu Małych Antyli. Językiem obowiązującym jest tu francuski i należy to potraktować bardzo poważnie. W sensie – lepiej zabrać ze sobą w rejs kogoś, kto ten język zna, bo znajomość angielskiego nam nie pomoże.
Poza tym, że są tu wieżowce, autostrady (i korki), Gwadelupa jest też zachwycająca przyrodnicza. Jeśli lubicie roślinki, nudzić się tu nie będziecie. Plaże oferują pasek biały, szary, pomarańczowy albo czarny (i to czernią z brokatem), możecie wybrać się na spacer po dżungli, górska wędrówkę, ponurkować z żółwiami albo wykapać w wodospadzie. Albo obejrzeć panoramę ze szczytu wyniosłego klifu. Ten biały piasek i klify znajdziemy na Grande-Terre – podobnie jak rafy koralowe i wymarzone warunki do nurkowania. Basse-Terre jest górzysta i nawet posiada własny (aktywny) wulkan. Wodospady i dziewicze lasy to tutaj (wyspa jest parkiem narodowym), podobnie jak czarny i pomarańczowy piasek. Na Les Saintes znajdziemy widok na jedną z najpiękniejszych zatok na ziemi a Petite Terre to rezerwat przyrody.
Oczywiście, w Gwadelupie możemy pooglądać nie tylko przyrodę – ale także plantacje kawy czy czekolady oraz plantacje bananów, o których różnorodności nie wie nic ktoś, kto na Karaibach nie był. Nurkowie nie będą wiedzieli, co ze sobą zrobić – ten rejon, szczególnie Pigeon, Jacques Cousteau, słynny badacza oceanów uznał za jedno z 10 najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.
Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Gwadelupie, piszcie na info@tawernaskipperow.pl
Tagi: Gwadelupa, rejs, czarter