TYP: a1

Henryk Mąka "Admirałowie Polskiej Floty"

sobota, 9 maja 2015
MZ

Co tu kryć, wszystko wskazuje na to, że pan Henryk Mąka, a właściwie książki sygnowane jego nazwiskiem, znajdą się w ścisłej czołówce omawianych w tej rubryce pozycji. Nic w tym dziwnego, bowiem jest on niestrudzonym popularyzatorem obecności Polski na morzach i oceanach. I tak z przyjemnością witamy jego kolejną książkę, bowiem nie tylko charakteryzuje go pasja, ale potrafi ją przełożyć na barwne, ciekawe i ze swadą przedstawione opowieści.

Gdyby tak nam teraz zadano pytanie typu szkolnego – wymień, robaczku, polskich admirałów – to co? Najprawdopodobniej jedyne nazwisko, jakie by części z pytanych przyszło na myśl, to Józef Unrug. Być może ktoś jeszcze wymieniłby Arenda Dickmena, zwycięzcę bitwy pod Oliwą, byłby to zapewne erudyta, miłośnik historii lub pilny czytelnik rubryk „Tawerny Skipperów”. Dla większości jednak było by to zadanie przekraczające ich możliwości.

Nowa książka Henryka Mąki może tej zbiorowej niewiedzy zapobiec. Po jej lekturze na pewno lepiej się będziemy orientować w rodzimych dziejach morskich, do tego tę wiedzę zdobędziemy w sposób przyjemny, łatwy i pozbawiony nudy. Ta książka nie jest zbiorem przyciężkawo podanych biogramów. To wartka opowieść, pokazująca całą panoramę militarno-morskich działań Polski oraz jej przedstawicieli. Zaczyna się to wszystko od wyprawy w roku 1136 na Konungahelę, organizowanej przez księcia Racibora zwanego Królem Morskim. Nie słyszeliśmy o tych wydarzeniach, no cóż w szkołach tego nie uczą, jeśli jednak jesteśmy ludźmi ciekawymi, zainteresowanymi naszą historią, to warto do tej książki sięgnąć. Ale także z czasów nam o wiele bliższych możemy dowiedzieć się rzeczy mało znanych, a arcyciekawych, jak choćby losy niektórych kontradmirałów w czasach tuż po II Wojnie Światowej i później w PRL-u. Wszystko to składa się na rzecz, która winna zainteresować wszystkich miłośników morza i historii.

Henryk Mąka „Admirałowie Polskiej Floty” - Od Mieszka I do admirałów XXI wieku
Wydawnictwo Bellona 2015
Stron: 287

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871