TYP: a1

Henryk Mąka "Nasi w tropikach"

sobota, 15 marca 2014
MZ

Ponoć nie ma na kuli ziemskiej takiego miejsca, w którym nie spotkałoby się naszego rodaka. I nie chodzi tu o osobników, których znakiem rozpoznawczym są białe skarpetki wkładane do sandałów, tupet, nieco bełkotliwa mowa, rumiane oblicze tryskające samozadowoleniem oraz malujące się na nim poczucie wyższości nad tubylcami.


Nie! Nie mówimy tu o produkcie masowej turystyki, jeno o postaciach, które na trwale wpisały się w historię krajów, w których przyszło im żyć. Henryk Mąka, publicysta, pisarz i podróżnik właśnie takich ludzi uczynił bohaterami swojej książki. Jest ona plonem kilkudziesięciu rejsów statkami do odległych zakątków świata, wielu lotów międzykontynentalnymi samolotami, odwiedzinami ponad stu krajów, by wszędzie tam odszukiwać polskie ślady. Powstała w ten sposób ciekawa podróżnicza opowieść o fascynujących osobach i egzotycznych krajach. Razem z autorem podróżujemy do Tajlandii, Singapuru, Japonii, Nowej Zelandii, odwiedzamy Filipiny, Tahiti – wymieniać można by długo. Każde z tych odwiedzin zamienia się w osobną pasjonującą narrację o miejscach i ludziach. Przyznać trzeba, że autor opowiadać potrafi – o czym się już wcześniej przekonaliśmy, prezentując w tej rubryce kilka jego wcześniejszych książek. Zatem i tę z czystym sumieniem polecamy.

 

 


Henryk Mąka „Nasi w tropikach”

Wydawnictwo Bellona 2013

stron: 303

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912