TYP: a1

"Podwodna wojna"

piątek, 29 stycznia 2016
MZ
Prawdę mówiąc już nie pamiętam od ilu lat pisuję do tej rubryki, mogę jedynie stwierdzić, że sporo czasu oraz wody w Wiśle upłynęło od momentu, gdy popełniłem pierwszą książkową recenzję.

Czemu o tym piszę? Otóż bodaj po raz pierwszy zdarzyło się tak, ze wpisując tytuł omawianej książki nie mogę podać nazwiska autora, czy też autorów, nie mogę także zaznaczyć ich większej ilości, dodając notatkę „praca zbiorowa”. Cóż, nie piszę o tym, gdyż uważam to za coś złego. Może mamy w tym wypadku z nadmierną skromnością autora lub autorów, jednak wydało mi się to dziwne. Tym bardziej, że książka ta to zbiór opisów najciekawszych epizodów z wojny podwodnej, toczonej podczas zarówno pierwszej jak i drugiej wojny światowej. Każde z tych wydarzeń ujęte zostało w jednym opowiadaniu.

Teraz konieczna jest uwaga: otóż te opowiadania to nie autentyczne relacje naocznych świadków, czy też opracowanie historyczno-naukowe, lecz właśnie opowiadani, czyli po prostu beletrystyka. Wydawnictwo FINNA i wydawana przezeń „seria z kotwiczką” do tej pory udostępniała czytelnikom rzeczy przeważnie dokumentalne – wspomnienia, spisane relacje, ewentualnie opracowania naukowe lub popularno-naukowe. Teraz jak we wstępie zaznacza Wydawca, w tej serii ma dominować nurt beletrystyczny, z zaznaczeniem, że wszystkie opisywane wydarzenia są prawdziwe i to prawdziwe co do szczegółów. Zatem ta książka otworzyła „nową erę”.

Na tom składa się sześć opowiadań, każde poświęcone jakiemuś epizodowi wojny podwodnej. Są zgrabnie napisane, a zbeletryzowana forma niewątpliwie ułatwia „przetrawienie” podanej historii czytelnikowi, który nie specjalnie gustuje w suchych relacjach, które oczywiście „kręcą” fachowców, natomiast amatorów (w dobrym tego słowa znaczeniu) niekoniecznie.

Ale na koniec – dalej pozostaje zagadka kto te sześć opowiadań napisał?

„Podwodna wojna”
Wydawnictwo FINNA „Seria z kotwiczką” 2014
Stron: 228
Cena: 39 zł
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: MOŻE TO I WAŻNE KTO NAPISAŁ, ALE WAŻNIEJSZE JAK SIĘ CZYTA.
sobota, 10 lutego 2018, 12:07 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912