TYP: a1

Krzysztof Baranowski "Drugi raz dookoła świata"

sobota, 10 sierpnia 2013
MZ

Jedną rzecz można powiedzieć z pewnością. Krzysztof Baranowski to niewątpliwie niezwykle zasłużony propagator żeglarstwa. Dzięki licznym artykułom, książkom, programom telewizyjnym zachęcił setki jeśli nie tysiące młodych ludzi do uprawiania tego szlachetnego sportu. To w dużej mierze jego pasji i determinacji powstały tak piękne żaglowce jak „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”, na których pokładach, w ramach „Szkoły pod żaglami” młodzież mogła i nadal może poznać smak pełnomorskiej żeglugi. 


Ale to nie wszystko, nie można zapomnieć, że dwukrotnie samotnie opłynął kulę ziemską. Pierwszy raz było to w 1972 roku, drugi rejs to lata 1999 i 2000. Właśnie tej drugiej wyprawie poświęcona jest ta książka. Jednak odnajdujemy w tej opowieści echa owej pierwszej podróży, a niewątpliwy dar snucia barwnych opowieści, talent narracyjny autora sprawia, że jak w posłowiu pisze Marek Słodownik, mamy do czynienia z bardzo ciekawą książką o monotonnym rejsie.


Trasa tego drugiego rejsu przebiegała odmiennie od pierwszego. Teraz „Lady B” inaczej jak „Polonez”, na Pacyfik przedostała się Kanałem Panamskim, a przeprawiając się przez Morze Czerwone i Kanał Sueski wpłynęła na Morze Śródziemne, zamykając okołoziemską pętlę przekraczając Cieśninę Gibraltarską owe mitologiczne Słupy Heraklesa. Ale to nie jedyna różnica - z kart książki można się zorientować jak wiele w przeciągu tych prawie trzydziestu lat na świecie, w żeglarstwie i w Polsce się zmieniło. Dodać należy na koniec, że opowieść ubarwiają licznie w niej zamieszczone zdjęcia, może to i nic specjalnego w dobie obecnej, ale ich obecność uprzyjemnia lekturę.


Krzysztof Baranowski „Drugi raz dookoła świata”

Fundacja Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego

Wydanie II

Stron: 152

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642