TYP: a1

Krzysztof Baranowski „Jachting morski”

środa, 31 października 2012
MZ

O tym, że Krzysztof Baranowski jest znakomitym propagatorem żeglarstwa wie i dostrzega każdy. O tym, że jest znanym żeglarzem, również wie każdy. O tym, że jest płodnym pisarzem wiedzą jego czytelnicy, a także pilni obserwatorzy „Tawerny Skipperów”, zwłaszcza działu „recenzje książek”, bowiem tam można znaleźć kilka omówień publikacji jego autorstwa. 


Zatem czas przyglądnąć się kolejnej książce, która wyszła spod jego pióra. W odróżnieniu od niektórych tytułów, będących reportażami z wypraw Kapitana, ta przybiera kształt podręcznika. Zaletą są przejrzyste i klarowne ilustracje oraz schematy. Do tego dochodzi komunikatywny język, tak odległy od nudnych „akademickich” wykładów. Nic dziwnego, na książkę składają się w dużej mierze felietony, jakie Pan Krzysztof przez kilka lat publikował w dowodzonym wówczas przez siebie miesięczniku „Jachting”. Czy to w takim razie podręcznik – tak inny w formie od tych, do których nas przyzwyczajono? Jednak chyba nie, to raczej chlubny rodzaj twórczości popularyzatorskiej. Po lekturze przekonujemy się „że nie taki diabeł\straszny” i tym chętniej i bez oporów sięgniemy do takich książek, które może mniej atrakcyjnie, ale dogłębnie przygotują nas do egzaminów. Z kolei ci, którzy owe egzaminy mają już za sobą, a pamięć ich zawodzi, mogą czytając poszczególne rozdziały, ową pamięć z łatwością odświeżyć. Jedno jeszcze można pochwalić, na w sumie niewielkiej ilości stron, udało się autorowi pomieścić, praktycznie wszystko co w tytule „Jachting morski” jest zawarte, do tego zrobił to tak, że to się czyta. A kto czyta, to oczywiście korzysta!


Krzysztof Baranowski „Jachting morski”

Wydawca: Fundacja Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego

Wydanie I

stron: 272


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912