TYP: a1

Meteorologia nie tylko dla żeglarzy - Jacek Czajewski

poniedziałek, 3 lipca 2017

Na rynku dostępna już jest „Meteorologia nie tylko dla żeglarzy”, wydanie drugie znanej książki Jacka Czajewskiego.

Publikacja ta to kompendium niezwykle przydatne w żeglarskiej praktyce. Napisana profesjonalnie, a jednocześnie bardzo przystępnie, przedstawia tematy z zakresu meteorologii - od podstaw po bardzo zaawansowane zagadnienia. Zawiera ponad 100 ilustracji, wykresów, zdjęć, które czynią ją jednym z najlepszych podręczników dla amatorów sportów wodnych i nie tylko.


„Meteorologia nie tylko dla żeglarzy” uczy, jak przewidywać pogodę, korzystając z własnych obserwacji nieba, a także wykorzystując dostępne mapy synoptyczne i komunikaty pogodowe.
W samej meteorologii niewiele się zmieniło. Zmieniły się natomiast metody zbierania danych i ich opracowywania, a jeszcze bardziej metody rozpowszechniania prognoz pogody - współczesność z udogodnieniami technicznymi zrewolucjonizowała ich propagowanie. Książka ta obejmuje wszystko to, z czym w „morskiej” meteorologii mamy dziś do czynienia.

O autorze:
Kapitan Jacek Czajewski (1936–2017) – profesor Politechniki Warszawskiej, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor żeglarstwa, znawca literatury marynistycznej, popularyzator żeglarstwa śródlądowego i morskiego, współorganizator, dyrektor i I oficer pierwszej „Szkoły pod Żaglami” – rejsu z młodzieżą wokół Europy i Afryki.

Autor lub współautor ponad 20 książek o tematyce żeglarskiej, w tym licznych podręczników, z których do dziś korzystają pokolenia żeglarzy; publicysta, wielokrotnie wyróżniany za działalność literacką, organizacyjną i szkoleniową (m. in. literacką nagrodą im. Leonida Teligi). Członek honorowy WOZŻ i PZŻ, miłośnik dużych żaglowców, na których żeglował od Przylądka Dobrej Nadziei po Spitsbergen.

Franciszek Haber j. kpt. ż.w. i kpt. motorowodny ż.w.:
Książka kapitana Jacka Czajewskiego „Meteorologia nie tylko dla żeglarzy” jest kompendium wiedzy niezwykle przydatnym w żeglarskiej praktyce. Znana żeglarzom od prawie trzydziestu lat zniknęła z rynku niemal błyskawicznie. Chwała Autorowi za to, że zechciał ją wznowić i to w wersji uaktualnionej.

Profesjonalizm, a jednocześnie przystępność czynią ją jednym z najlepszych podręczników do poznania sekretów pogodotwórczych, pozwalając na żeglugę bezpieczną, a przede wszystkim bez dramatycznych niespodzianek.

Janusz Zbierajewski, j.kpt. ż.w.:
Od pierwszego wydania tej książki minęło 28 lat. W meteorologii niewiele się zmieniło. Pasaty jak wiały, tak wieją, monsuny też, niże północnoatlantyckie również nie zmieniły swego kierunku. Zmieniły się natomiast metody zbierania danych i ich opracowywania, a jeszcze bardziej zmieniły się metody rozpowszechniania prognoz pogody. W tych ostatnich zmieniła się cała epoka, a może nawet i kilka epok.

Dziś, dzięki elektronice, mamy na morzu takie możliwości odbioru prognoz i ostrzeżeń, o jakich jeszcze w latach osiemdziesiątych można było tylko pomarzyć. I dobrze się stało, ze wychodzi właśnie następne wydanie tej książki, obejmujące wszystko to, z czym w „morskiej” meteorologii mamy dziś do czynienia. Książka Jacka Czajewskiego jest naprawdę godna polecenia.

"Meteorologia nie tylko dla żeglarzy"

Autor: Jacek Czajewski

Wydawnictwo: Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki HALS

 

 

 

Tagi: meteorologia, Jacek Czajewski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872