TYP: a1

Pogoria. Legenda żaglowca - Krzysztof Romański

środa, 8 lipca 2020
Monika Frenkiel

Żaglowiec – legenda, którego powstaniu i pierwszym latom funkcjonowania towarzyszyły rozmaite zawirowania, a nawet skandale. W tym roku „Pogoria” obchodzi 40 lat i jest to dobry czas, żeby przypomnieć sobie jej historię. Krzysztof Romański, dziennikarz, reporter i specjalista od żaglowców. postanowił podejść do tego nietypowo – zamiast opisu, wybrał formę wywiadu. A raczej wywiadów, bo „Pogoria – legenda żaglowca” to 16 rozmów z osobami związanymi z „Pogorią”.

 

„Pogoria” do tej pory nie doczekała się monografii, choć nie brakuje na rynku opisów poszczególnych wypraw. Książka Romańskiego, choć nie jest chronologicznie ułożonym kompendium faktów pomoże uzupełnić wiedzę w sposób niezwykle przystępny, bo rozmówcy autora, jak to ludzie morza, nie szczędzą smacznych anegdot i mrożących krew w żyłach opisów. Czasem to, co mówią, się wyklucza czy nie jest zgodne z oficjalną wersją, ale autor wyszedł z założenia, że oceniać ma czytelnik. 16 rozmówców zostało tak dobranych, żeby jak najściślej przedstawić te 40 lat żaglowca – jest więc rozmowa z twórcami i inicjatorami budowy „Pogorii”, czyli Zygmuntem Choreniem, Bohdanem Sienkiewiczem, Adamem Jasserem i Krzysztofem Baranowskim. Są opowieści kapitanów – wspomnianego już Baranowskiego, Janusza Zbierajewskiego (który wyjaśnia kulisy słynnej afery z koniem na „Pogorii”), Jerzym Jaszczukiem, są i pogoriowe żeglarki – Anna Kiełbik-Piwońska, druga w historii żaglowca kobieta-kapitan i Joanna Pajkowska, która wielokrotnie pływała na statku jako oficer, wieloletni bosman Henryk Czarniecki opowiada o takielunku a Marek Kleban o zarządzaniu jednostką – jednym słowem, jest o wszystkim.

 

Dowiemy się z książki, jak wyglądała budowa żaglowca, typowa dla pełnego przekrętów czasu PRL, jak wyglądały kulisy słynnej wyprawy na Antarktydę czy Szkoły pod Żaglami, jak się pływało do Izraela czy wreszcie – dookoła świata. Jest i o aresztowaniu statku w Hajfie, saksach na zachodzie i zabójstwie na pokładzie a także oceanicznym spotkaniu z Romanem Paszke, gdzie dramatyczne okoliczności służyły...do przekazania kilku butelek wina z pokładu na pokład.

 

Kawał żeglarskiej historii.

 

Tytuł: Pogoria. Legenda żaglowca

Autor: Krzysztof Romański

Wydawnictwo Nautica

Tagi: Pogoria, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872