TYP: a1

Nie ma złych dni! - Marek Szurawski

piątek, 24 kwietnia 2020
Monika Frenkiel

Rum. Trunek, który kojarzy nam się z żeglarzami, marynarzami, piratami z Karaibów (jeśli pijesz rum na śniadanie to nie jesteś alkoholikiem, tylko piratem), jo ho ho, na umrzyka skrzyni... Jednym słowem wiadomo, że na morzu się nie pije, ale rum to część morskiej tradycji, coś jak tatuaż. Bez rumu ani rusz. Tylko – poza smakiem jednego lub drugiego rodzaju rumu – ile o nim wiemy?

Zakład, że niewiele? A przecież z rumem wiąże się nieprawdopodobnie wiele smacznych historii, jak chociażby ta, że po śmierci admirała Nelsona wsadzono jego ciało dla konserwacji do beczki rumu, który tu trunek nieświadomie i potajemnie wypili żeglarze, nie wiedząc nic o szlachetnej zawartości beczki (i stąd się wzięło określenie rumu „krew Nelsona). Ta, która opowiada, jak powstał grog (i skąd się wzięła jego nazwa) i najsłynniejszy rum świata, czyli rum Pussera – i wiele innych. Rum to cała kultura, tradycja i sposób życia a o wszystkim tym przeczytacie w książeczce „Nie ma złych dni!” Marka Szurawskiego, tłumacza, dziennikarza, szantymena, żeglarza i założyciela Kongregacji Miłośników Krzewienia Kultury Picia Rumu „WRAK” - o której to kongregacji znajdziecie w książce spory rozdział. 

Książka, wbrew pozorom, nie jest tylko o rumie, chociaż znajdziemy w niej solidny kawał wiedzy i historii. Nie jest też podręcznikiem barmana, chociaż znajdziemy w niej około setki przepisów na drinki i koktajle na bazie rumu a także porady, jak je przygotowywać. To przede wszystkim książka o smakowaniu życia, zachęcająca do zadawania sobie pytań – co jest dla mnie ważne, co robię z rzeczami, które mi się przytrafiają, tymi złymi i dobrymi? Co mi sprawia przyjemność? „Nie ma złych dni!” mówi o tym, żeby działać, a nie narzekać a przede wszystkim – zawsze być Dżentelmenem czy Damą i nie przekraczać granic. W spożywaniu trunku także.

Ciekawostka do poczytania, przewodnik po smakowaniu życia, lektura na hamak gdzieś na odludnej plaży w cieniu palm. 

Tytuł: „Nie ma złych dni! Opowieści rumowe z jasnej strony życia przy 101 koktajlach zmieniających wszystko”
Autor: Marek Szurawski
Wydawnictwo SOL

Tagi: rum, rejs, książka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871