TYP: a1

Robin Knox-Johnston "O żeglowaniu"

sobota, 21 grudnia 2013
MZ

Co o żeglowaniu może powiedzieć człowiek, który jako pierwszy samotnie, bez postoju, opłynął świat – myślę, że powinno to zainteresować każdego, któremu morza, oceany i jachting są bliskie. Zatem założę, że książka ta jest skazana na wydawniczy sukces. Przecież doświadczenie autora nie ogranicza się jedynie do tego jedynego, najsłynniejszego osiągnięcia, jego kariera żeglarska jest niebywała. 


Uczestniczył w największych regatach oceanicznych. Ma za sobą starty w Whitbread, Jules Verne Trophy, czy też w wyścigach Velux 5 Oceans. Ustanowił w 1994 roku rekord w żegludze załogowej dookoła świata. Wymieniać można długo. Ale nie tylko sport jest jego pasją. Pływa także turystycznie, dla przyjemności poznawania nowych miejsc. Swe spostrzeżenia, refleksje i przemyślenia przez lata umieszczał na łamach miesięcznika „Yachting World”. To właśnie felietony z jego stałej rubryki (a właściwie ich wybór) składają się na ten tom. Jest to lektura ciekawa i pouczająca. Czytelnik znajdzie i przemyślenia dotyczące postępu w żeglarstwie, opisy wydarzeń, ale także sporo anegdot z żeglarskiego światka. Mamy tu działy, w których zgromadzono teksty dotyczące podróży, obok nich te o samotnej żegludze, o bezpieczeństwie na morzu itd. Sporo tematów, ale dzięki indeksowi „żegluga” po nich jest ułatwiona.




Robin Knox-Johnston „O żeglowaniu”

Oficyna Wydawnicza Alma-Press

stron: 259

cena: 40 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871