TYP: a1

Tomasz Cichocki "Zew oceanu"

środa, 5 czerwca 2013
MZ

Kapitan Tomasz Cichocki dostarczył nam już sporą dawkę emocji – sporą, to mało powiedziane. Jego rejs dookoła świata obserwowali zapewne wszyscy interesujący się żeglarstwem. Gdy w pewnym momencie zamilkły wszelkie urządzenia służące łączności i nie było żadnych informacji co się z jachtem i jego dowódcą dzieje, to wtedy ci, którzy z zapartym tchem śledzili tę wyprawę, zamierali z niepokoju. Odetchnęliśmy z ulgą, gdy napłynęły pierwsze po długiej przerwie wieści, że żyje i zbliża się do mety. 


Ale kapitan Cichocki okazał się być nie tylko znakomitym, upartym i dzielnym żeglarzem, lecz także osobą obdarzoną talentem literackim. Napisana przez niego książka podobnie jak rejs, dostarcza moc emocji. Ci, którzy jeszcze czytają rzeczy dłuższe niż trzy zdaniowe informacje w kolorowych plotkarskich pismach, będą mieli prawdziwą ucztę. Książka, wbrew temu, co można podejrzewać, nie jest zwykłą relacją z podróży, beznamiętnym zapisem osnutym na notatkach z dziennika pokładowego. To opowieść pełna dramaturgii, refleksji i miejscami humoru. Czytelnik już po pierwszej stronie daje się wciągnąć w fascynujące przygody, kłopoty i wręcz tragedie, jakie kapitana spotkały podczas rejsu. Otrzyma też sporą dawkę informacji zarówno historycznych jak i geograficznych, dotyczących odwiedzanych akwenów.


Z ironią i sporym dystansem autor opisuje dramatyczne momenty żeglugi przez najbardziej niebezpieczne i niegościnne wody Oceanu Południowego, jednocześnie podkreślając swoistą magię samotnego rejsu wokół świata praktycznie bez zawijania do portu. Jedynie awaria steru zmusiła go – mimo psychicznego oporu, ale rozsądek zwyciężył – do zatrzymania się na czas konieczny do dokonania naprawy w RPA. Na czwartej stronie okładki Kuba Strzyczkowski pisze "To jedna z najlepszych książek o samotnej żegludze. A znam wszystkie." Nie ośmielę się stwierdzić, że również ja znam je wszystkie, ale i tak w pełni podpisuję się pod stwierdzeniem znanego dziennikarza radiowego i żeglarza. Dziękujemy Ci za emocje, te zarówno żeglarskie jak i literackie, kapitanie Tomaszu Cichocki!


Tomasz Cichocki (współpraca Marcin Mastalerz) „Zew oceanu”

312 dni samotnego rejsu dookoła świata

carta blanca 2013 (Dom Wydawniczy PWN sp.z o.o.)

stron: 256

cena: 39,90

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988