TYP: a1

Samuel E. Morison "Wschodzące słońce na Pacyfiku"

sobota, 1 listopada 2014
MZ

Przy jakiejś rozmowie dotyczącej walk prowadzonych przez flotę amerykańską z Japończykami padło takie zdanie: „o czym tu mówić, to przecież nie była nasza wojna”. Rzeczywiście, z naszej perspektywy najważniejsze było to, co działo się w Europie i na Oceanie Atlantyckim. To tutaj walczyli nasi lotnicy w Bitwie o Anglię, piechota zdobywała Monte Casino, brygada generała Maczka oswobadzała Holandię, a marynarka konwojowała alianckie statki z zaopatrzeniem przybywającym zza oceanu w ramach „Lend-lease”.

Ale przecież wojna na Pacyfiku nie była w żadnej mierze mniej okrutna, ani mniej istotna. Ba! Dla wielu Amerykanów to tam był najważniejszy teatr działań wojennych i tam rozstrzygały się losy Stanów Zjednoczonych. Do tego, ileż epickich filmów na ten temat powstało, poczynając od słynnego „Tora! Tora!”, przez „Bitwę o Midway”, po superprodukcję „Pearl Harbour”.

Samuel E. Morison jest autorem 14-tomowej historii US Navy w czasach II wojny światowej. Ten jest poświęcony latom od 1931 roku po kwiecień 1942. Są to czasy gdy narastał polityczny konflikt między ekspansywną Japonią, coraz śmielej wkraczającą na obszar Azji i Pacyfiku, a Stanami Zjednoczonymi, oraz pierwszej fazy wojny, gdy US Navy mocno „przetrzepano skórę”. To czasy niewiarygodnych sukcesów armii japońskiej. Autor w tej książce odpowiada na pytanie jak możliwa była klęska amerykanów w Pearl Harbour, jakie były przyczyny konfliktu, który zmusił Stany Zjednoczone, wbrew doktrynie izolacjonizmu, do wojny także na kontynencie europejskim. Myślę, że książka ta ucieszy tych miłośników historii, którzy z zaciekawieniem obserwują ów tak odległy, ale istotny „pacyficzny teatr działań wojennych”. Ci zapewne wybaczą wydawcy brak indeksów, a przede wszystkim komentarzy, które przydałyby się pracy, która bądź co bądź powstała wiele lat temu, a od tego czasu pojawiło się sporo dzieł poświęconych tym wydarzeniom. Jednak zapewne dzięki temu „zaniedbaniu” cena książki, jak na tak obszerny tom, jest całkiem przyzwoita. Fachowe opracowania historyczne przecież sporo kosztują, a ich przygotowanie niewątpliwie podniosłoby kwotę, jaką musielibyśmy za tak wzbogacony tom zapłacić. Rachunek w tym wypadku jest prosty – coś za coś.

Samuel E. Morison „Wschodzące słońce na Pacyfiku”
Wydawnictwo FINNA Gdańsk 2014
Stron: 455
Cena: 49 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642