TYP: a1

W. Lüth, C. Korth "U-Booty znów atakują"

sobota, 6 września 2014
MZ

Książką, z której głównie czerpiemy wiedzę o wojnie podwodnej i życiu na u-bootach, jest oczywiście legendarny i w pewien sposób kanoniczny „Okręt” Lothar-Günther Buchheima. Tyle, że akcja owej powieści dzieje się w chwili, kiedy Niemcy tracili panowanie na Atlantyku, Alianci przejmowali inicjatywę, a rozpierzchnięte „wilcze stada” z myśliwych zamieniały się w ściganą zwierzynę.


Do tego nie ma w niej ideologii, bohaterowie zmęczeni okrutną wojną to po prostu żołnierze spełniający obowiązek walki z wrogiem, czasem demonstrujący swój negatywny, czy też ironiczny stosunek do hitleryzmu i nazizmu.


U-Booty znów atakują” to zaiste inna opowieść. Autorami jest dwóch asów U-bootwaffe – Claus Korth, mający na swoim koncie zatopione statki o łącznym tonażu 73 015 t oraz Wolfgang Lüth, 225 204 tony. Ten drugi to prawdziwa elita podwodniacka. Na książkę składają się ich wspomnienia, powstała w czasie wojny i niewątpliwie miała zadanie propagandowe. To kładzie się cieniem na jej lekturę i nawet jeśli nie do końca przedstawia rzeczywiste sympatie, czy też raczej zachwyty nad nazistowską ideologią, połączone z apoteozą III Rzeszy i Führera, to mamy miejscami wrażenie, że obcujemy z czymś paskudnym i zakłamanym. Jeszcze gorzej, gdy pomyślimy, że tak właśnie myśleli, wtedy to mamy do czynienia z obrzydliwością.


Czemu zatem warto po tę książkę sięgnąć? Powody są dwa, pierwszy polega na tym, że w ten sposób opowieść, którą czytamy, zadaje kłam lansowanej po wojnie wersji, że U-bootwaffe, to po prostu sprawna machina wojenna nie podlegająca fanatycznej ideologii. Owszem, zdarzały się przypadki wykroczeń, a nawet zbrodni, ale to przypadki jednostkowe. Drugi powód to, że jeśli te wspomnienia obedrzemy z owych nazistowskich bredni, ewidentnych zakłamań i całej propagandowej otoczki, to wtedy otrzymamy rzecz interesującą jako dokument, świadectwo historyczne i to z pierwszej ręki. Można powiedzieć, że jest to rzeczywisty, realistyczny obraz codziennego życia na pokładzie okrętu podwodnego w warunkach wojennych.


W. Lüth, C. Korth „U-Booty znów atakują”

Oficyna Wydawnicza FINNA Gdańsk 2014

Stron: 260

Cena: 39 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872