TYP: a1

Czy uda się odbudować populację jesiotra w Polsce?

poniedziałek, 18 października 2021
Z mediów/WWF

Czy uda się przywrócić do polskich rzek jesiotra? Nad stworzeniem odpowiednich warunków przywrócenia populacji tej ryby WWF Polska, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i departament rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa. 

Jeszcze w XX w. jesiotr powszechnie występował w Europie, został jednak przetrzebiony intensywnymi połowami, zaszkodziła mu też regulacja rzek. Jednak okazuje się, że odbudowanie populacji jesiotra w Polsce ważne jest z kilku powodów. M.in. dla Bałtyku – te ryby przenosiły do morza składniki odżywcze. Jesiotry regulowały również wielkość populacji innych ryb, ponieważ ograniczyły dostępny dla nich pokarm, czyli bezkręgowce denne. Co ważne, jesiotry zmniejszały również ilość inwazyjnych gatunków ryb przydennych.

Na razie w różnych miejscach Polski wypuszczane są do wody młode jesiotry ostronose. 15 tys. trafiło do Drwęcy w Szramowie, gdzie znajdował się historyczny obszar występowania jesiotra, 10 tys. wypuszczono do Odry w Widuchowej. Największym zagrożeniem dla młodych rybek jest w tej chwili zrzut ścieków do rzek i ich ogólne wyniszczenie. Nie pomaga biologia, bowiem jesiotry dojrzewają płciowo dopiero w wieku 14-16 lat, co spowalnia tempo, w jakim gatunek ten może naturalnie się rozprzestrzeniać.

Na razie ważne jest, żeby złowione przez rybaków jesiotry były wypuszczane z powrotem do rzek. Rybak powinien rybę najpierw zmierzyć i sfotografować, zapisać miejsce, czas i lokalizację złowienia, a następnie wszystkie te informacje wraz ze zdjęciem przekazać mailem do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie (a.kapusta@infish.com.pl) lub Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa (sekretariat.dr@minrol.gov.pl).


 

Tagi: jesiotr, ekologia, WWF
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872