TYP: a1

Jak Finowie oczyszczają jeziora

środa, 27 czerwca 2018
Monika Frenkiel

Krystalicznie czysta,  turkusowa woda? Tak zaczynają wyglądać jeziora w Finlandii. Jednak niezwykła przejrzystość to tylko stan przejściowy. I efekt uboczny niezwykłej metody oczyszczania wody, jaką zastosowali Finowie. 


Rok temu zastosowano eksperymentalna kurację do oczyszczenia Littoistenjaervi - jeziora położonego między gminami Kaarina i Lieto, ok. 10 km na wschód od Turku. Do jeziora wpuszczono specjalnie dobrane chemikalia, które miały wytrącić z wody fosfor, sprzyjający wzrostowi sinic.  Glony zniknęły a woda nabrała nienaturalnej, turkusowej barwy, przynależnej raczej morzom z zupełnie innej strefy klimatycznej. Littoistenjaervi natychmiast stało się turystyczną atrakcją, przyciągającą między innymi nurków czy wielbicieli podwodnej fotografii. Przejrzystość okazała się być nietrwałym efektem ubocznym – po kilku tygodniach pod wpływem naturalnych procesów zachodzących w wodzie zaczęła zanikać, ale jej jakość pozostała na dobrym poziomie.


Littoistenjaervi  nie jest pierwszym zbiornikiem, w którym zastosowano proces chemicznego oczyszczania. Finowie podobna kurację zastosowali po raz pierwszy w 2002 r. oczyszczając jezioro w okolicach Naantali, na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju. Także i w tamtym zbiorniku, "turkusowa poświata" dość szybko zniknęła, ale poziom glonów pozostał w normie.


Do oczyszczania jeziora użyto m.in. chlorku poliglinu - używa się do np. uzdatniania wody pitnej. Proces ma stosunkowo niski wpływ na środowisko zbiornika - stosunkowo, co nie znaczy, że nie ma żadnego. Woda zmieszana ze środkami nie jest trująca ani dla człowieka, ani ryb – chyba, że ryby dostaną się bezpośrednio pod strumień wpuszczanych chemikaliów. W tym przypadku źle skończyło się głównie dla leszczy: po procesie zebrano ze zbiornika kilka ton martwych egzemplarzy głównie właśnie tego gatunku. 


Powodzenie akcji spowodowało, że za pomocą chemii Finowie tego lata oczyszczą jeszcze cztery jeziora: w okolicach Kuusamo, w regionie Haeme w południowo-środkowej Finlandii (dwa małe zbiorniki) oraz Tampere. Fiński Instytut Środowiska szacuje, że w tym kraju ok. 1,5 tysiąca jezior jest w złej kondycji. 

 

 

Tagi: jezioro, Finlandia, oczyszczanie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872