TYP: a1

10 przystanek Daru Młodzieży

czwartek, 16 sierpnia 2018
Informacja prasowa

Rejs Niepodległości przemierza wybrzeża Afryki. Po wizycie w Dakarze przyszedł czas na legislacyjną stolicę Republiki Południowej Afryki. W porcie dojdzie do wymiany uczestników rejsu. Nowi członkowie załogi pozostaną na pokładzie aż do Singapuru.

Wizyta w Kapsztadzie to ostatni etap blisko dwumiesięcznej podróży wzdłuż wybrzeży Afryki. Później Dar Młodzieży obierze kurs na Azję, gdzie będzie nas reprezentować zupełnie inna załoga. 38 laureatów konkursu organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej weźmie udział w wydarzeniu, promującym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed nowymi uczestnikami trudne zadanie - będą musieli szybko wdrożyć się w schemat życia na statku i zapoznać się pokładowymi obowiązkami.

– Musimy się sprawdzić jako załoga. Będziemy sterować, biegać po rejach, wchodzić na maszty, klarować i rozklarować, czyli składać i rozkładać. To nie będzie odpoczynek, to będzie tak naprawdę ciężka praca. Choć na pewno znajdzie się czas na czytanie książek. – mówi Marysia Dydycz, która bierze udział w całym rejsie.Przed wylotem do Kapsztadu uczestnicy Rejsu uczcili pamięć Powstańców Warszawy, składając kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego w Warszawie. Nowi członkowie załogi wzięli również udział we Mszy Świętej  w Kaplicy bł. ks. Józefa Stanka SAC w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zainteresowanie historią polski wśród młodego pokolenia to bardzo pozytywne zjawisko. Warto również przyjrzeć się historii RPA, bo właśnie w tym kraju w mieście Oudtshoorn funkcjonował „Dom Polskich Dzieci”, gdzie mieszkały polskie dzieci, które były ewakuowane z Bałkanów i ZSRR podczas II wojny światowej.  Polska emigracja w RPA aktywnie uczestniczyła w życiu tego kraju. Inżynier Miłosław Masojada stał się cenionym budowniczym, a jego konstrukcje służą do dziś mieszkańcom Durbanu i innych miejscowości RPA. Imponujące sukcesy w biznesie odnieśli także dwaj oudtshoorczycy - Henryk Komar i Stefan Adamski.

 

Inicjatywa Rejsu Niepodległości to niepowtarzalna okazja do tego, by zaakcentować losy Polaków i ich wkład w funkcjonowanie oraz rozwój gospodarczy i technologiczny wielu państw na świecie.

Tagi: Rejs Niepodległości, Dar Młodzieży
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988