TYP: a1

500-letni wrak na dnie Bałtyku

środa, 31 lipca 2019
Monika Frenkiel

Wiecie, że na dnie Bałtyku leży żaglowiec pochodzący z czasów, kiedy niejaki Krzysio Kolumb żeglował ku nowym lądom? Statek jest w idealnym stanie, ale nie wiadomo, skąd się tam wziął i skąd pochodzi. Pewnie dlatego Szwedzi nazwali go „Okänt Skepp”, czyli „Nieznany statek”.

 

„Okänt Skepp” został odkryty w 2009 roku. Szwedzka Administracja Morska wykonywała wtedy badania dna Morza Bałtyckiego i sonar wykrył anomalię. Rok później w to miejsce wysłano robota wyposażonego w kamerę. Robot co prawda miał badać trasę podmorskiego gazociągu, ale przy okazji sfilmował kadłub żaglowca. Po czym długo, bo aż 10 lat nie działo się nic. W marcu 2019 roku zespół badawczy postanowił dokładniej przyjrzeć się temu, co znajduje się na dnie. Tym razem wypuszczono kilka robotów a to, co udało się nagrać, pokazało wyraźnie – na dnie znajduje się obiekt. Jak się okazało później – renesansowy żaglowiec, na dodatek w idealnym stanie.  Znakomicie zachowane są kadłub, maszty, zachował się nawet takielunek. Nie wiadomo na razie, co znajduje się w ładowni, ale na pokładzie widoczne są drewniana pompa zęzowa i kabestan a nawet kotwica. Jej obecność, jak powiedział dr Pacheco-Ruiz z Centrum Archeologii Morskiej na Uniwersytecie w Southampton, który przewodniczył pracom nad znaleziskiem,  pomogła datować wrak na koniec XV lub na początek XVI wieku.

„Okänt Skepp”, ma długość 52-60 stóp. Jego konstrukcja jest podobna do Gribshunden – wraku z końcówki XIV wieku, ale bardziej nowoczesna. Nie wiadomo, jakie było jego zadanie, choć naukowcy przypuszczają, że był to statek handlowy. Potwierdzić tę tezę (lub jej zaprzeczyć) mają kolejne badania, które poprowadzą naukowcy z Centrum Archeologii Morskiej na Uniwersytecie w Southampton przy wsparciu Instytutu Archeologii Morskiej Uniwersytetu Södertörn w Szwecji, Deep Sea Productions i MMT - szwedzkiej firmy badającej dno morskie na potrzeby energetyki.

 

 

 

 

Tagi: wrak, Bałtyk, Okänt Skepp
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912