TYP: a1

Admirał Kuzniecow znów ma opóźnienie

czwartek, 9 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

Remont jedynego lotniskowca, jakim dysponuje Rosja, znów się przedłuży. Jak podaje centralna agencja prasowa Federacji Rosyjskiej TASS, termin powrotu do służby został przesunięty na rok 2024.

 

Lotniskowiec na parę

Admirał Kuzniecow to jednostka znana głównie z memów: internauci nie mają litości, pastwiąc się zarówno nad mobilnością, jak i nad możliwościami bojowymi oraz napędem nieszczęsnego statku — i trudno im się dziwić.

Lotniskowiec od początku zresztą miał pecha. Jego budowa rozpoczęła się w 1981 roku. Wówczas Rosja występowała jeszcze jako ZSRR, a w skład terytoriów tego tworu wchodziło kilka innych krajów – między innymi Ukraina. I właśnie na jej wodach terytorialnych zwodowano Kuzniecowa, jednak miało to miejsce dopiero w 1991 roku.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego statek przejęła oczywiście rosyjska marynarka wojenna. Z powodu „trudności obiektywnych”, jakie były naturalnym skutkiem wcielania w życie myśli socjalistycznej, postsowiecka Rosja nie miała jednak pieniędzy na pełną eksploatację Kuzniecowa. Ostatecznie pierwszy rejs okrętu miał miejsce dopiero w 1996 roku.

Doskonała inwestycja

W chwili wejścia do służby Admirał Kuzniecow mógł robić wrażenie, ponieważ był największym okrętem zbudowanym w Europie. Jako pierwszy lotniskowiec mógł też przewozić nowoczesne samoloty odrzutowe startujące przy użyciu skoczni, a nie katapulty.

Mimo wszystko okręt okazał się niespecjalnie przydatny, a w czasie swojej służby słynął głównie z awarii. W zasadzie wykorzystano go bojowo tylko raz — w 2016 roku podczas wojny domowej w Syrii. Rok później statek trafił do remontu i… pozostaje w tym stanie aż do dzisiaj. 

Dlaczego trwa to tak długo? Tego się pewnie nie dowiemy. Można jednak zrozumieć Rosjan: po sukcesie „Moskwy” i paru innych jednostek (nawet tych „niemających anałogów”) chcą mieć pewność, że tym razem statek nie pójdzie zbyt szybko na dno i nie stanie się pożywką dla kolejnych memów.

Tagi: Rosja, lotniskowiec, remont, Kuzniecow
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872