TYP: a1

Bartek Czarciński rusza w samotny rejs dookoła świata

piątek, 3 czerwca 2016
Redakcja/MF
Stowarzyszenie Polacy Dookoła Świata zaprasza 4 czerwca do Gdańska na start solowego rejsu dookoła świata kapitana Bartka Czarcińskiego.


Bartel Czarciński zamierza przepłynąć świat samotnie, bez zawijania do portów. Port wyjścia i docelowy jest ten sam, Gdynia. Wyczyny kapitan chce dokonać na własnoręcznie zbudowanym jachcie.

Jacht zbudowany jest z kompozytu żywicy poliestrowej i tkanin szklanych. Wyporność jachtu to 2600 kg. Kadłub z pokładem i wyposażeniem stałym waży około 1,5 tony. Długość jachtu to 7,8 metra, szerokość 2,5. Powierzchnia ożaglowania to 31 m kw.

Bartek Czarciński urodził się w 1987 roku. Kapitan jachtowy i motorowodny, instruktor PZŻ i PZMiNW. Od 13 lat zawodowo związany z żeglarstwem. Współwłaściciel Szkoły Żeglarstwa Morka. Ostatnie 7 lat poświęcił na przygotowanie rejsu non stop dookoła świata na trasie Gdynia-Gdynia.

Tych, którzy chcą obejrzeć początek rejsu, zapraszamy 4 czerwca o godz. 16 do Mariny Delphia w Gdańsku.
Tagi: Bartek Czarciński, Polacy dookoła świata, wyprawa, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912