TYP: a1

Krzysztof Baranowski rusza w kolejny wokółziemski rejs

poniedziałek, 24 kwietnia 2023
Z mediów/Żeglarski.info


Krzysztof Baranowski zamierza po raz kolejny wyruszyć w rejs dookoła świata. Jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy w trzecią okołoziemską wyprawę chce wyruszyć w lipcu na jachcie „Świnoujście”.
Krzysztof Baranowski jako pierwszy Polak dwukrotnie samotnie opłynął świat (w latach 1972-1973 i 1999-2000), zainicjował budowę żaglowców „Pogoria”„Fryderyk Chopin”, jest założycielem Szkoły pod Żaglami oraz autorem licznych książek. I choć ma już 85 lat, swój wyczyn – okołoziemski rejs – zamierza wykonać po raz trzeci.  żeglarz postawił przed sobą kolejne wyzwanie – planuje po raz trzeci opłynąć świat. Tym razem już nie samotni – zgodnie założeniami 
armatora jachtu, czyli Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica oddział Świnoujście, na pokład Baranowski zabiorze młodzież, która będzie mu towarzyszyć w krótkich rejsach. W jednym takim rejsie będzie mogło uczestniczyć czworo młodych ludzi, opiekun i nawigator. 
Jacht „Świnoujście” to Cobra 41, konstrukcji Andrzeja Skrzata o długości 12,3 metra. Jednostka przed rozpoczęciem rejsu musi zostać doposażona i lekko zmodyfikowana. Wyprawa rozpocznie się od załogowego etapowego rejsu z Polski do Kadyksu. Następnie Baranowski popłynie samotnie trasą: Kadyks, Wyspy Kanaryjskie (Lanzarote lub Teneryfa), Małe Antyle (Martynika lub Gwadelupa), Colon (Kanał Panamski), Markizy (Nuku Hiva), Wyspy Towarzystwa, Fidżi, Papua-Nowa Gwinea (Port Moresby), Cieśnina Torresa, Australia (Darwin), Seszele, Aden, Kanał Sueski, Kreta, Kadyks. Z Kadyksu zaś będzie powrót załogowym rejsem dostawczym do Polski.

 

Tagi: Krzysztof Baranowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871