TYP: a1

Nowe terytoria Rzeczpospolitej nazwane

piątek, 25 września 2020
Z mediów/MGMiŻŚ

Pamiętacie konkurs na nazwy nowych wysp na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim? 23 września Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosiło wyniki konkursu, w którym wzięło udział 21 tys. 912 osób.

Wszystkich, którzy rzucali żartobliwe propozycje nazw na naszym profilu fejsbukowym musimy zmartwić – ministerstwo, instytucja rządowa, nie ma poczucia humoru i nie będzie żadnych heheszek. Wyspa na Zalewie Wiślanym będzie się nazywała Estyjska a te dwie na Szczecińskim – Brysna (wyspa północna)  i Śmięcka (południowa).

Na nazwę wyspa Estyjska zagłosowały 9984 osoby, zaraz za nią na podium znalazły się nazwy Bursztynowa (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy). 
Na nazwę Brysna padło 9693 głosów, na kolejnych miejscach znalazły się propozycje wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów). Na nazwę Śmięcka  zagłosowało 8735 osób, a na drugim i trzecim miejscu wylądowały nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).

Nazwa „Estyjska” nawiązuje do dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego” „Brysna” ma być połączeniem słów „bryza” i „sny” a „Śmięcka” pochodzi od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim. 

Teraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowopowstającym terytoriom – jak to dumnie brzmi - Rzeczypospolitej.
Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony.
Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu i zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie zakończyło się w niedzielę 20 września.

Tagi: wyspy, Zalew Szczeciński, Zalew Wiślany
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872