Plany Nowego Basenu Rybackiego i Basenu Węglowego w Ustce

środa, 30 grudnia 2015
Jerzy Kuliński
Za zgodą Jerzego Kulińskiego. Źródło: www.kulinski.navsim.pl.

Od iluś tam miesięcy "raczyłem" Was obrazkami z rozbudowywanych i modernizowanych polskich portów i przystani jachtowych. Od Nowego Warpna, przez Świnoujście, Police, Szczecin, Stepnicę, Wapnicę, Lubczynę, Wolin, Kamień Pomorski, Władysławowo, Hel, Dziwnów, Kołobrzeg, Darłowo, NCZ w Górkach, Kuźnicę - doszliśmy właśnie do Ustki. Było sporo tego drukowania i wklejania. Przypominam, że planów szukacie wpisując nazwę portu do okienka "szukaj" na lewym marginesie SSI.

Nigdy w Polsce tyle nie budowano i to w najwyższym standardzie. Jestem z Polski dumny, a Unii Europejskiej wdzięczny. Podciągamy się. Wielki to wysiłek przede wszystkim dla lokalnych samorządów, ale i administracji morskiej, które musiały całe kwoty inwestycyjne z góry wyłożyć. Miejmy nadzieję, że to są "inwestycje trafione" i niebawem zwrócą poniesione nakłady. Mam też nadzieję, że w sukurs samorządowcom przyjdzie (nie wymuszana) solidarna życzliwość administracji morskiej okazywana żeglarzom.

Plany Nowego Basenu Rybackiego i Basenu Węglowego (gdzie ten węgiel?) oraz całego rejonu usteckiego portu narysowałem przy wydatnej pomocy Naszego Człowieka w Ustce, oczywiście - członka SAJ, Jacka Jacy Kończala, który nawet podczas Świąt Bożego Narodzenia ofiarnie obfotografował wszystko co mi się wymyśliło. Drogi Jaca - serdecznie dziękuję w imieniu Klanu SSI, do którego przecież i Ty należysz.

Nowy Basen Rybacki przez jakiś czas będzie tylko rybackim. Za to żeglarze tymczasowo rozepchną się w Basenie Węglowym. Trochę się boję sąsiedztwa dużych, ciężkich stalowych kutrów i kruchutkich skorupek kadłubów jachtów.

W Ustce od niedawna funkcjonuje kładka nad kanałem portowym rzeki Słupia. Czy dla jachtów nie okaże się zawalidrogą, pokaże nie tyle czas, co... operator. W tej materii teraz sytuacja Ustki upodobniła się do Darłowa (most zwodzony na wejściu). Pylony kładki wraz z wieżą radarową i latarnią morską stanowią kompleks doskonałych znaków orientacyjnych podczas podchodzenia do portu.

Jak na razie do usteckiego portu w miesiącach letnich zawija od 300 do 400 jachtów. Czy może być ich więcej? Oczywiście, ale przez lata opinie o wygodach postoju i procedurach portowych nie były zachęcające. I to mimo kuszenia uroczej Syrenki (której rajcy miejscy po długotrwałych sporach i debatach w końcu odważyli się w herbie powiększyć... piersi).






W Ustce funkcjonuje Jacht Klub Ustka, twarzą Ustki przez wiele lat był nieodżałowany Edward Gale Zając. Ustka jest portem macierzystym znanych, zasłużonych jachtów "Gryfita" i "Enif". Rezydenckich jachtów doliczyliśmy się 24. Kutrów i łodzi rybackich jest mnóstwo i jedna lunaparkowa "kakaryka" wycieczkowa. Do tego kutry wędkarskie.

Od piątku przedświątecznego trwają wodowania i montaż wytyków (nieładnie zwanych y-bomami).

Co jeszcze Jaca dowiedział się na miejscu?
  • że stacja paliw dla jachtów zostanie uruchomiona dopiero w roku 2018, a może nawet poślizgnie się na rok następny.
  • że obecnie jachty wodę mogą pobierać z zaworu na wschodnim nabrzeżu kanału portowego (blisko Kapitanatu), ale już latem 2016 uruchomiony zostanie punkt poboru w Nowym Basenie Rybackim (nabrzeże zamykające).

Czyli Ustka do sezonu żeglarskiego 2016 jest mniej więcej przygotowana.


Awanport

Nowy Basen Rybacki

Basen Węglowy

Żyjcie wiecznie!
Don Jorge

---------------------------------

Mapka i planik - wklejki do locyjki "POLSKIE PORTY OTWARTEGO MORZA" wyd. II, "Nowator" Kartuzy, 2003.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872