Plany Nowego Basenu Rybackiego i Basenu Węglowego w Ustce

środa, 30 grudnia 2015
Jerzy Kuliński
Za zgodą Jerzego Kulińskiego. Źródło: www.kulinski.navsim.pl.

Od iluś tam miesięcy "raczyłem" Was obrazkami z rozbudowywanych i modernizowanych polskich portów i przystani jachtowych. Od Nowego Warpna, przez Świnoujście, Police, Szczecin, Stepnicę, Wapnicę, Lubczynę, Wolin, Kamień Pomorski, Władysławowo, Hel, Dziwnów, Kołobrzeg, Darłowo, NCZ w Górkach, Kuźnicę - doszliśmy właśnie do Ustki. Było sporo tego drukowania i wklejania. Przypominam, że planów szukacie wpisując nazwę portu do okienka "szukaj" na lewym marginesie SSI.

Nigdy w Polsce tyle nie budowano i to w najwyższym standardzie. Jestem z Polski dumny, a Unii Europejskiej wdzięczny. Podciągamy się. Wielki to wysiłek przede wszystkim dla lokalnych samorządów, ale i administracji morskiej, które musiały całe kwoty inwestycyjne z góry wyłożyć. Miejmy nadzieję, że to są "inwestycje trafione" i niebawem zwrócą poniesione nakłady. Mam też nadzieję, że w sukurs samorządowcom przyjdzie (nie wymuszana) solidarna życzliwość administracji morskiej okazywana żeglarzom.

Plany Nowego Basenu Rybackiego i Basenu Węglowego (gdzie ten węgiel?) oraz całego rejonu usteckiego portu narysowałem przy wydatnej pomocy Naszego Człowieka w Ustce, oczywiście - członka SAJ, Jacka Jacy Kończala, który nawet podczas Świąt Bożego Narodzenia ofiarnie obfotografował wszystko co mi się wymyśliło. Drogi Jaca - serdecznie dziękuję w imieniu Klanu SSI, do którego przecież i Ty należysz.

Nowy Basen Rybacki przez jakiś czas będzie tylko rybackim. Za to żeglarze tymczasowo rozepchną się w Basenie Węglowym. Trochę się boję sąsiedztwa dużych, ciężkich stalowych kutrów i kruchutkich skorupek kadłubów jachtów.

W Ustce od niedawna funkcjonuje kładka nad kanałem portowym rzeki Słupia. Czy dla jachtów nie okaże się zawalidrogą, pokaże nie tyle czas, co... operator. W tej materii teraz sytuacja Ustki upodobniła się do Darłowa (most zwodzony na wejściu). Pylony kładki wraz z wieżą radarową i latarnią morską stanowią kompleks doskonałych znaków orientacyjnych podczas podchodzenia do portu.

Jak na razie do usteckiego portu w miesiącach letnich zawija od 300 do 400 jachtów. Czy może być ich więcej? Oczywiście, ale przez lata opinie o wygodach postoju i procedurach portowych nie były zachęcające. I to mimo kuszenia uroczej Syrenki (której rajcy miejscy po długotrwałych sporach i debatach w końcu odważyli się w herbie powiększyć... piersi).






W Ustce funkcjonuje Jacht Klub Ustka, twarzą Ustki przez wiele lat był nieodżałowany Edward Gale Zając. Ustka jest portem macierzystym znanych, zasłużonych jachtów "Gryfita" i "Enif". Rezydenckich jachtów doliczyliśmy się 24. Kutrów i łodzi rybackich jest mnóstwo i jedna lunaparkowa "kakaryka" wycieczkowa. Do tego kutry wędkarskie.

Od piątku przedświątecznego trwają wodowania i montaż wytyków (nieładnie zwanych y-bomami).

Co jeszcze Jaca dowiedział się na miejscu?
  • że stacja paliw dla jachtów zostanie uruchomiona dopiero w roku 2018, a może nawet poślizgnie się na rok następny.
  • że obecnie jachty wodę mogą pobierać z zaworu na wschodnim nabrzeżu kanału portowego (blisko Kapitanatu), ale już latem 2016 uruchomiony zostanie punkt poboru w Nowym Basenie Rybackim (nabrzeże zamykające).

Czyli Ustka do sezonu żeglarskiego 2016 jest mniej więcej przygotowana.


Awanport

Nowy Basen Rybacki

Basen Węglowy

Żyjcie wiecznie!
Don Jorge

---------------------------------

Mapka i planik - wklejki do locyjki "POLSKIE PORTY OTWARTEGO MORZA" wyd. II, "Nowator" Kartuzy, 2003.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620