TYP: a1

Polska ekipa pobiła rekord Polski i rekord Guinnessa

piątek, 11 września 2020
Informacja prasowa

Są chwile, które warto wspominać! Polska ekipa na pokładzie jachtu Ocean B przekroczyła pod żaglami w drodze w stronę bieguna 82°37'N szerokości północnej, pokonując dotychczasowy rekord Polski i rekord Guinnesa w żegludze jachtem na północ ustanowiony w 2015 r.

8 września 2020 r., o godzinie 16:45 ekipa osiągnęła 84°17′31″N, 29°52′74″E, ustanawiając nowy rekord rekord Polski i rekord Guinnessa. I najnowsze informacje:

09-09-2020

11:45 82'16'52N, 30'57'90E.

Po kilkunastu godzinach żeglugi na południe zbliżamy się do 82N. Przez chwilę świeciło wschodzące słońce, przestał też padać śnieg i powoli znika z pokładu. Rozmarzają liny i kabestany, łatwiej pracować na żaglach. Kierujemy się na wyspę Kvitoya i Ziemię Północno-Wschodnią. Jeśli się to uda, to zrealizujemy kolejny cel: opłynięcie Svalbardu od Północy.

10-09-2020

8:15 - 80'17'N 31'34'E

Dopływamy do wyspy Kvitoya. Ostatnie dwie doby były trudne. Mocny wiatr, zrefowane żagle, pęknięty bom. Każda praca na pokładzie ze względu na zimno wymagała heroizmu. Minęliśmy sporo pól lodowych, które wymagały dużej uważności. Teraz odbieramy nagrodę: przepięknie podświetlony lodowiec na wyspie, wspaniały pak lodu. W planach eksploracja wyspy.

16:30 80'06'N 30'55'E

Kilkugodzinna wizyta na wyspie zakończona. Według naszej wiedzy wyspa nie była odwiedzana od kilkunastu lat. Jest to miejsce tragicznej historii Andre i jego współtowarzyszy pragnących dotrzeć na Biegun Północny balonem. Wyspa niemal w całości pokryta jest lodem, po którym odbyliśmy trekking. To przepiękne miejsce! Pobraliśmy próbki skał do badań geologicznych i płyniemy dalej. Nasz cel: Storoya. Pozdrawiamy!

10-09-2020 godz. 23:50

80'082N 27'563E

Svalbard opłynięty od północy

Dzisiejszej nocy przybywając od wyspy Storoya nasza ekipa opłynęła od północy Svalbard i tym samym zrealizowała najważniejszy cel ekspedycji, o który staraliśmy się od kilku lat. Ten historyczny wyczyn zrealizowany został na jachcie Ocean B pod komendą kapitanów Marka Rajtara i Andrzeja Górajka. Załoga w składzie: Halina Górajek (armator), Paweł Pelc, Iwona Marchewka i Jacek Hryniewiecki (oficerowie).

Przed nimi eksploracja Ziemi Północno-Wschodniej oraz przepiękny największy lodowiec Europy - Austfonna o powierzchni 8,2 tys. km².

 

 Celami wyprawy było

- osiągnięcie granicy lodu przy możliwie największej szerokości geograficznej północnej

- opłynięcie od północy Svalbardu - Ziemi Północno-Wschodniej – Nordaustlandet wraz z jej eksploracją

- eksploracja największego europejskiego lodowca Austfonna

- eksploracja dziewiczych wysp Edgeoya oraz Kong Karls Land i Hopen

- eksploracja Oceanu Arktycznego, Morza Barentsa

- kontynuacja autorskiego projektu badawczego z zakresu glacjologii pod nazwą „Dziesięć lodowców”.

 

 

Tagi: wyprawa, Svalbard
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871