Potężne eksplozje w chińskim porcie. Rośnie bilans ofiar
czwartek, 13 sierpnia 2015
z mediów | JM
Co najmniej 44 osoby nie żyją, a ponad 400 jest rannych w wyniku serii eksplozji, które wstrząsnęły portowym miastem Tiencin w Chinach. Do wybuchu doszło w przemysłowych magazynach portu. Przyczyny katastrofy nie są znane.
Pierwszy z wybuchów miał miejsce tuż przed północą czasu lokalnego. Magazyn, w którym składowano "niebezpieczne substancje", zajął się ogniem i eksplodował. To spowodowało przeniesienie się ognia na pobliskie budynki, między innymi zakłady chemiczne. Portem wstrząsnęły kolejne eksplozje, których siła zaalarmowała miejscowe centrum monitorowania trzęsień ziemi. Fala uderzeniowa sięgała kilku kilometrów od miejsca zdarzenia. W pobliskich budynkach pękały szyby. Dokładny bilans ofiar nie jest jeszcze znany. Wiadomo, że zginęły co najmniej 44 osoby - w tym kilkunastu strażaków, starających się opanować sytuację - a ponad 400 osób zostało rannych.
Na razie nie wiadomo, co zapoczątkowało serię nieszczęśliwych wydarzeń. Przedstawiciele chińskich władz podkreślają jednak, że był to wypadek przemysłowy. Magazyn, w którym doszło do pierwszej eksplozji, należał do prywatnej firmy zajmującej się przewozem niebezpiecznych materiałów. Mogły się tam znajdować broń, amunicja czy nawet materiały wybuchowe.
Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi