TYP: a1

„Rossija” ma problemy – brakuje części z… Ukrainy

poniedziałek, 3 kwietnia 2023

Kto by się spodziewał, prawda? Budowa rosyjskiego lodołamacza z napędem atomowym została wstrzymana. Powodem przestoju jest niemożność dostarczenia komponentów z fabryki Energomaszspecstal w Kramatorsku. Firma mieści się na Ukrainie, więc biorąc pod uwagę aktualną sytuację, mogą wystąpić pewne problemy z dotrzymaniem terminów.

 

I cały piękny plan w…

Zmiany klimatyczne zasadniczo bywają postrzegane jako problem – istnieją jednak ludzie, którzy widzą tę kwestię zupełnie inaczej i w związku z topnieniem pokrywy lodowej liczą na bardzo konkretne zyski w niedalekiej przyszłości.

Możliwość transportowania paliw z syberyjskich źródeł arktyczną drogą morską, i to przez cały rok, rzeczywiście wydaje się kusząca. Nic więc dziwnego, że Rosja postanowią ją wykorzystać. Warunkiem powodzenia tej koncepcji było jednak zapewnienie trasie całkowitej drożności, w czym miała pomóc nowoczesna flota lodołamaczy. Jednym z nich miała być właśnie "Rossija" – miała, bo nie wiadomo kiedy będzie.

Tam wszystko jest jakieś większe

Atomowy lodołamacz „Rossija” miał być pierwszym statkiem typu Lider z serii 10510. Założenia były bardzo ambitne – jednostka miała być największa na świecie, a rozmiarami przebijać nawet lotniskowce typu Queen Elizabeth. Zgodnie z planem kadłub jednostki miał mieć 209 metrów długości, a jej załogę miało stanowić 127 osób.

Napęd miały zapewniać dwa reaktory – dzięki dostarczanym przez nie 120 megawatom jednostka powinna bez trudu przebijać się przez lód o grubości 1-2 metrów, utrzymując stałą prędkość rzędu 11-12 węzłów.

Strzał w kolano

Pomysł transportowania paliw Północną Drogą Morską padł jeszcze przed koncepcją przeprowadzenia na Ukrainie jakiejkolwiek „specjalnej operacji”. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu jako dostawcę części do atomowych lodołamaczy wybrano przedsiębiorstwo Energomaszspecstal z Kramatorska w obwodzie donieckim.  

W toku działań wojennych fabryka mająca dostarczyć podzespoły została jednak kompletnie zniszczona. W tej sytuacji oddanie okrętu do służby nieco się przeciągnie – i chyba nikt nie wie, jak długie to będą przestoje.  

 

Tagi: Rosja, Ukraina, Północna Droga, lodołamacz, Rossija
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872