TYP: a1

Tata i córka przepłynęli wpław 9 km

środa, 2 czerwca 2021
Hanka Ciężadło

Nie – wcale nie chodziło tu o jakiś rekord albo zakład. Sytuacja była dużo bardziej dramatyczna. 11-latka i jej ojciec byli bowiem rozbitkami z jachtu, który roztrzaskał się o rafę i zatonął.

Jak to się stało?

Do zdarzenia doszło w okolicy Jurien Bay w Zachodniej Australii, w ubiegłą niedzielę około 11.45 czasu lokalnego. Jednostka, na której podróżowało pięć osób (czwórka dorosłych i jedenastolatka) wpadła na rafę. Uszkodzenia były na tyle poważne, że jacht zaczął bardzo szybko tonąć.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną zdarzenia były trudne warunki pogodowe: wiatr dochodzący do 35 węzłów i bardzo duże zafalowanie. Warto zauważyć, że ratownicy, którzy wyruszyli na poszukiwanie tonącej jednostki, zmuszeni byli zawrócić do brzegu i wybrać się ponownie na znacznie większym statku.

Ratunek dla rozbitków

Mimo tak złych warunków oraz niewątpliwego szoku wywołanego zatonięciem jachtu, nikt z jego załogi nie zginął. Warto podkreślić, że wszyscy jej członkowie mieli na sobie kamizelki ratunkowe.

Ratownikom udało się zlokalizować rozbitków dzięki nadajnikowi EPIRB, przywiązanemu do ciała jednej z kobiet. Dotarcie do nich zajęło służbom ratowniczym 2,5 godziny. Kiedy ratownicy przybyli na miejsce, okazało się, że ojciec z nastolatką zdążyli oddalić się od reszty załogi. Postanowili bowiem dopłynąć do brzegu wpław, zamiast czekać na pomoc.

Tata i małolata

Zanim służbom udało się znaleźć dziewczynkę i jej tatę, minęły kolejne dwie godziny. W tym czasie rozbitkowie pokonali już dystans 9 km. W chwili znalezienia przez ratowników znajdowali się około 300 m od Jurien Bay, więc prawdopodobnie nawet bez pomocy zdołaliby dopłynąć do brzegu.

Zabrano ich śmigłowcem do szpitala, jednak po przebadaniu okazało się, że obydwoje byli w bardzo dobrym stanie. Pozostali członkowie załogi, mimo iż przebywali w wodzie znacznie krócej, byli w szoku i mieli objawy hipotermii.

Czy oznacza to, że w razie zatonięcia jednostki płynięcie do lądu wpław jest lepszym pomysłem, niż czekanie na ratunek? Niekoniecznie. Zapewne wiele zależy od szczegółów i okoliczności zdarzenia. Jedno natomiast jest pewne – kamizelki są w takich przypadkach niezastąpione.

 

Tagi: wypadek, jacht, zatonięcie, Australia, ratunek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912