Barką po Europie. Finlandia

wtorek, 14 marca 2017
Monika Frenkiel

Finlandia. Kraj znany z etykietki pewnego napoju dla dorosłych, narciarzy, nikłej liczby ludności oraz przepięknych lasów i jezior. No i fińskiej sauny…Jeśli macie ochotę podelektować się tym wszystkim i wyczarterować barkę w Finlandii (może z wyjątkiem narciarzy), zapraszamy Was na urlop na przepięknym jeziorze Päijänne.

[t]Jezioro Päijänne[/t] [s]Fot. Joonas Lyytinen, Wikipedia[/s]

Päijänne, którego nazwa może demotywować każdego lingwistę to najdłuższe (ok. 120 km) i drugie co do wielkości (1080 m kw) jezioro Finlandii, połączone z Zatoką Fińską rzeką Kymijoki. Na jeziorze znajduje się 1886 wysepek a jego okolice to nie tylko rejon chętnie odwiedzany przez turystów, ale też olbrzymie siedlisko roślin i zwierząt. W południowej części znajduje się Park Narodowy Päijänne, obejmujący ok. 50 niezamieszkałych i kilka zamieszkałych wysp. Co interesujące, większość obszarów parku dostępna jest tylko drogą wodną. Samo jezioro to miejsce atrakcyjne dla miłośników sportów wodnych – kajakingu, wioślarstwa, żeglarstwa czy pływania. Jezioro jest także prawdziwym rajem dla wędkarzy czy – jeśli będziemy mieli ochotę na chwilę zejść z pokładu miłośników trekkingu. Podczas wycieczki do parku warto zaopatrzyć się w lornetkę (i cierpliwość), bo to dobre miejsce do obserwowania różnych gatunków ptaków.

[t][/t] [s]Fot Zache, Wikipedia[/s]

Jeśli zdecydujemy się na wynajem barki w tych okolicach, możemy rozpocząć naszą podróż z zatoki Jyväskylä. Stamtąd możemy się udać zarówno na Päijänne jak i kanałem Vaajakoski  na drugie jezioro, Keitele. W samym Jyväskylä znajdziemy ślady słynnego na cały świat  fińskiego modernistycznego architekta i projektanta form przemysłowych Alvara Aalto – to on zaprojektował znajdujący się tutaj zespół budynków administracyjnych, w których znajduje się m. in. teatr czy policja oraz University of Jyväskylä. W mieście znajduje się także Muzeum Finlandii Centralnej (oczywiście również projektu  Aalto), w którym możemy poznać historię miasta oraz historię prowincji od czasów prehistorycznych.

[t][/t] [s]Fot. MakeF, Wikipedia[/s]

Ślady Aalto znajdziemy także na okolicznych wyspach – na przykład budynek ratusza w Säynätsalo, na wyspie o tej samej nazwie czy na zachodnim brzegu wyspy Muuratsalo. Ten drugi to tzw. dom eksperymentalny, pokazujący, jak intensywnie Aalto pracował nad stworzeniem nowoczesnej formy współgrającej z otaczającą dom naturą. Dom to także prezentacja rozmaitych eksperymentów architekta z rozmaitymi materiałami, takimi jak rozmaitego rodzaju ceramika, cegły w różnych kształtach i rozmiarach, kamienie i wiele innych.

[t]Dom eksperymentalny Alvaro Aalto[/t] [s]Fot. Timothy Brown, Wikipedia[/s]

Miłośnikom konstrukcji nadwodnych powinien spodobać się piękny most Kärkinen, znajdujący się ok. 35 km od Jyväskylä. Most łączy wschodni i zachodni brzeg jeziora – ma 787 metrów długości (to trzeci najdłuższy most w Finladii). Wspiera się na wielkich pylonach w kształcie litery „H” (69 i 95 metrów). Most mocno ułatwił życie Finom – przed jego wybudowaniem w 1997 roku codziennie ok. 800 aut przedostawało się na drugi brzeg za pomocą promów.

[t]Most Kärkinen[/t] [s]Fot. atte.joutsen, Wikipedia[/s]

Jak już wspomnieliśmy, główna atrakcja jeziora Päijänne to tutejsza natura. Znajdziemy tu jednak także sporo miejsc, w których sprzedaje się lokalne przysmaki. Finowie są wielbicielami pieczywa. Omijać należy nafaszerowany chemią biały chleb, za to rozmaitość chlebów ciemnych może przyprawić o ból głowy (a czasem i zębów, ponieważ niektóre rodzaje, przystosowane do długiego przechowywania, twardością przypominają kamienie). Finowie są także zwolennikami słodkich bułeczek, warto się więc skusić na taki przysmak. Dla odmiany do pieczywa oferują znakomite, lekko słonawe  masło, dostępne czasem także i w Polsce, chociaż bardzo drogie. Oczywiście Finowie, jako naród mający pod dostatkiem wód morskich i śródlądowych są wielbicielami ryb.

[t][/t] [s]Fot. Veikko Perttula,, Wikipedia[/s]

W okolicach Jyväskylä i w samym mieście znajdziemy punkty z lokalną żywnością – sklepy z produktami z ryb, miodami czy tutejszą czekoladą. Zaznaczyć tylko trzeba, że Finowie mają nieco dziwny stosunek do alkoholu. Jest to produkt niezwykle lubiany i pożądany przez mieszkańców, ze względu jednak na poziom alkoholizmu w tym kraju, dostęp do alkoholu jest utrudniony a same produkty alkoholowe drogie. Produkty o zawartości alkoholu większej niż 4,7%, są dostępne jedynie w specjalnych, państwowych sklepach – Alko. Nie istnieje w Finlandii coś takiego jak nocne sklepy monopolowe. Za to ciekawostką są tutejsze likiery owocowe. W pobliżu jeziora  Päijänne znajduje się bardzo wiele farm owocowych, na których hoduje się truskawki, jagody czy jeżyny, przerabiając je także na napoje z lekkim procentem.

 

Tagi: barka, Finlandia, jezioro, Päijänne
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871