Barką po Europie. Szwecja

wtorek, 4 kwietnia 2017
Monika Frenkiel

Dziś wraz z Charter Navigator zapraszamy Was do Szwecji, do czarterowania barek na Kanale Gotyjskim. To najdłuższy śródlądowy kanał wodny Szwecji, liczący sobie 190,5 km, z czego 87 km to odcinki sztuczne. Kanał łączy Sjörtop nad jeziorem Wener z Mem nad Bałtykiem i jego przepłynięcie zajmuje zwykle od 5 do 10 dni. 

[t]Śluza w pobliżu Karlsborga[/t] [s]Fot. TS Eriksson, Wikipedia[/s]

Koncepcja zbudowania drogi wodnej łączącej Morze Północne z Bałtyckim sięga początku XVI wieku. Budowa samego kanału rozpoczęła się jednak znacznie później, a zaczął ją w 1809 r. hrabia Baltazar von Platen, oficer marynarki i minister w rządzie króla Karola XIII. Inauguracja kanału miała miejsce w Mem, 26 września 1832 za panowania Karola XIV (i niestety trzy lata po śmierci pomysłodawcy). Z ciekawostek – przy budowie kanału pracowało 16 regimentów wojska, czyli 58 tysięcy żołnierzy. Zajęło im to ok. 7 milionów dni roboczych (po 12 godzin pracy na dobę!). Koszt budowy kanału to 9 milionów riksdalerów, czyli talarów szwedzkich. 

[t][/t] [s]Fot. Patrik Nylin, Wikipedia[/s]


Kanał był ważną droga handlową i pełnił funkcję miejsca odpoczynku. Znaczenie handlowe tracił stopniowo począwszy od drugiej połowy XIX w, wraz z rozwojem kolei i transportu samochodowego, funkcja rozrywkowa jednak znacząco się rozwinęła. Dziś po kanale odbywają się rejsy wycieczkowe i stanowi on jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych Szwecji. Co roku odwiedza go ok. trzy miliony turystów a o jego historii możemy dowiedzieć się więcej odwiedzając poświęcone mu muzea położone w jego pobliżu, np. w miejscowości Motala. Z kolei w starym magazynie portowym w Sjötorp znajduje się wystawa poświęcona również historii kanału, ale z punktu widzenia tutejszej stoczni i ruchu na kanale, jeziorach Vättern i Vänern z prezentacją łodzi. 

[t]Sjötorp[/t] [s]Fot. Iin208, Wikipedia[/s]

Kanał wyposażony jest w 58 śluz, które stopniowo różnicują poziom wody, aż do jego najwyższej wysokości 91,8 m n.p.m. nad jeziorem Viken. Ciekawostką są schody Carla-Johana – układ siedmiu połączonych ze sobą śluz nad jeziorem Roxen. W dwóch miejscach kanał biegnie akweduktami nad drogą szybkiego ruchu. Na jego brzegach znajduje się 21 marin a brzegi łączy 48 mostów. Przy brzegach kanału – Szwedzi, jak się okazuje, liczą wszystko – znajduje się 400 budynków i najdłuższy w Szwecji bulwar z 10 tysiącami drzew. 

[t]Schody Carla-Johana[/t] [s]Fot. Catasa, Wikipedia[/s]


Kanał przyciąga nie tylko wodniaków. Funkcjonują przy nim liczne muzea, hotele, wypożyczalnie kajaków i rowerów, restauracje i kawiarnie. Kanał przecina pola i lasy a wzdłuż niego ciągnie się trasa pieszo - rowerowa, więc ci, którzy mają ochotę zejść z barki i rozprostować nogi, mogą przemieszczać się równolegle na twardym gruncie. O ile oczywiście nie skusi ich jakaś urocza kawiarenka. 


Kanał Gota łączy kilka szwedzkich jezior. Najwyżej położone to wspomniane już Viken, na wysokości ponad 91 m n. p. m. Jednak warte uwagi są też Vänern, największe jezioro Szwecji o imponującej powierzchni 5585 km kwadratowych ( to także trzecie co do wielkości jezioro w Europie). Linia brzegowa silnie rozczłonkowana; na jeziorze znajdują się liczne wyspy, z których największą jest Torsö (połączone z lądem mostem długości 900 metrów). Kolejnym jest Vättern, drugie co do wielkości szwedzkie jezioro. Vättern zgodnie z legendą zamieszkiwane jest przez potwora, co być może tłumaczy popularność w tych okolicach wędkowania. Jezioro to zresztą jest przepięknie położone, ze wspaniałymi okolicami do wycieczek rowerowych (tutaj odbywa się największy na świecie amatorski wyścig rowerowy, Vätternrundan).

[t]Jezioro Vättern[/t] [s]Fot. Jürgen Howaldt, Wikipedia[/s]

Nad brzegami jeziora znajduje się wiele historycznie interesujących miejsc. Najsłynniejsze to położony na wyspie Kållandsö Läckö Slott, średniowieczny zamek, którego jednym z właścicieli był Magnus Gabriel de la Gardie, szwedzki polityk i dowódca, długoletni kanclerz królestwa szwedzkiego. W Vadstenie, mieście położonym na brzegu jeziora, w tutejszym ogrodzie klasztornym znajdują się groby dwóch szwedzkich królowych: Katarzyny, żony Karola VIII oraz Filipy Lancaster, siostry króla Henryka V, która de facto rządziła w imieniu męża Szwecją a w czasie jego wyprawy do ziemi Świętej była regentką Danii i Norwegii, broniąc skutecznie Kopenhagi przed Ligą Hanzeatycką. Była to też pierwsza królowa w historii, która poszła do ślubu w białej sukni. 

[t]Vadstena[/t] [s]Fot. L.G.foto, Wikipedia[/s]


Z ciekawych miejsc w okolicach kanału Gotyjskiego warto odwiedzić Gamla Linköping Open-Air Museum, położone ok. 2 km od centrum Linköping, w okolicach jeziora Roxen. Zobaczymy tutaj, jak wyglądało życie miasta sto lat temu, odwiedzimy liczne warsztaty rzemieślnicze i możemy wziąć udział w którymś z tutejszych licznych wydarzeń, takich jak wystawy, festiwale czy występy ulicznych teatrów, które pokazują, jak zachowywali się przedstawiciele rozmaitych zawodów. A jeśli mamy ochotę, sami możemy spróbować swoich sił jako piekarz, tkacz czy praczka. 

[t]Läckö Slott[/t] [s]Fot. Lizelight, Wikipedia[/s]


W Linköping znajduje się także muzeum szwedzkiego lotnictwa wojskowego a zainteresowani historią militarną powinni odwiedzić także Karlsborg, tzw. „rezerwową stolicę Szwecji”, w której znajduje się Twierdza Karlsborg. Zbudowana w latach 1819 – 1909 miała stanowić schronienie dla szwedzkiego rządu, rodziny królewskiej, insygniów koronnych i zapasów złota. W części twierdzy znajduje się muzeum. W mieście można obejrzeć także kilka pięknych, zabytkowych kościołów. 


Z innych ciekawych miejsc – w Forsvik możemy obejrzeć replikę rzecznego parowca Eric Nordevall II a w Lugnas, ok. 15 km od Mariestad niezwykłą kopalnię położoną w lesie. 

Tagi: barki, kanał Gota, Szwecja, śluzy
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871