Barką po Europie. Alzacja

wtorek, 14 lutego 2017
Monika Frenkiel

Idealne na wypady rodzinne i dla tych, którzy na morzu cierpią z powodu nadmiernego bujania. Barki mają także to do siebie, że nie potrzeba do ich prowadzenia żadnych uprawnień i są znacznie tańsze jeżeli chodzi o koszty dodatkowe (cumowanie kosztuje zazwyczaj grosze albo zgoła nic). Szlaki, po których pływa się barkami obfitują także w mnóstwo atrakcji turystycznych. Dlatego wraz z Charter Navigator dziś zaczynamy cykl artykułów prezentujących najbardziej popularne i najpiękniejsze miejsca Europy, które możecie odwiedzić podróżując barkami.

[t]Alzacja[/t] [s]Tawerna Skipperów[/s]

Jednym z krajów, który warto oglądać z pokładu barki z całą pewnością jest Francja. Tutejszych tras jest bardzo dużo i postaramy się przybliżyć wam najciekawsze. Zaczniemy od pięknej Alzacji – znanej ze swoich urokliwych wioseczek oraz znakomitej kuchni i równie znakomitych win.

[t]Alzacja[/t] [s]Tawerna Skipperów[/s]

Turystyka rzeczna w Alzacji oferuje szeroki wachlarz atrakcji. Marin firm czarterujących barki jest tu kilka: w Harskirchen, Hesse, Lutzelbourg, Saverne i Boofzheim. Z bazy w Boofzheim można płynąć tylko w kierunku zachodnim, natomiast baza w Harskirchen daje nam możliwość zrobienia pętli przez Luxemburg i Francję.

[t]Alzacja[/t] [s]Tawerna Skipperów[/s]

Co warto zwiedzić? Na pewno stolicę regionu, czyli Strasburg, siedzibę instytucji europejskich. To jedno z niewielu miast na świecie, których centrum zostało sklasyfikowane przez UNESCO jako światowe dziedzictwo ludzkości. To tutaj też w latach 1434-1444 Johannes Gutenberg opracował wynalazek druku książek. W 1792 r. w Strasburgu Claude Joseph Rouget de Lisle napisał Marsyliankę. Katedra Najświętszej Marii Panny (Notre Dame) - kościół z XIII-XIV wieku wzniesiony z czerwonego piaskowca, charakterystyczna fasada o asymetrycznej formie ze strzelistą wieżą jest jednym z symboli Alzacji.

[t]Alzacja[/t] [s]Tawerna Skipperów[/s]

Petite France (Mała Francja) - dzielnica Strasburga, w której znajdują się hotele i knajpki, w których skosztować można typowo alzackiego flammeküeche. W mieście warto zwiedzić dwa istniejące tutaj browary: Kronenbourg i Heineken  o reputacji uświęconej długą tradycją. Można w nich zapoznać się z technologią wyrobu piwa, przyjrzeć się historii tego trunku oraz spróbować wyrobów obu firm.

[t]Alzacja[/t] [s]Tawerna Skipperów[/s]

Na trasie między Saverne a Harskirchen, oprócz sympatycznego miasteczka Lützelbourg znajdziemy wiele atrakcji: podnośnię w Arzviller (unikalna konstrukcja w skali światowej), tunele w okolicach Niderviller czy 16-metrową śluzę w miejscowości Réchicourt-le-Château.  Okolice Harskirchen czyli Kanał Węglowy Saary to  obszar z licznymi jeziorami oraz dogodnymi warunkami do uprawiania turystyki rowerowej i  wodnej. W samym Saverne znajduje się zamek o nazwie jak z powieści Tolkiena – Rohan. To XVIII-wieczny neoklasycystyczny pałac, obecnie siedziba kilku instytucji oraz małego muzeum.

[t]Alzacja[/t] [s]Tawerna Skipperów[/s]

Wodniakom powinna się spodobać podnośnia w Arzviller. Barki na specjalnej platformie pokonują wysokość 44,5 m. Zbudowana w 1969 roku winda zastąpiła konieczność pokonania 17 śluz. Tym samym zaoszczędzono blisko dzień żeglugi. Ciekawe są także XIX-wieczne tunele w rejonie Niderviller. W miejscowości Gondrexange trasa dzieli się na dwie części. Można wybrać kierunek północny (Kanał Węglowy Saary) lub popłynąć dalej kanałem w kierunku zachodnim. Jeśli wybierzemy Kanał Węglowy Saary, wartą zwiedzenia jest miejscowość Sarreguemines oraz jej okolice. Region słynnie z wyrobów porcelanowych oraz manufaktur zlokalizowanych wzdłuż granicy z Niemcami. Jeśli zdecydujemy się kontynuować podróż w kierunku zachodnim, za kilka kilometrów naszym oczom ukaże się 16-metrowa śluza w miejscowości Réchicourt-le-Château. Podróż w dół, niczym w ogromnej betonowej studni, na pewno zapadnie nam w pamięć.

[t]Alzacja[/t] [s]Tawerna Skipperów[/s]

Jak już wspomnieliśmy, jeśli mamy trochę więcej czasu, możemy zrobić pętlę przez Francję, Niemcy i Luksemburg, np. startując z Saverne czy Hesse i kierując się na zachód. Warto odwiedzić Saint-Nicolas-de-Port i znajdujący się tam zabytkowy browar czy Nancy, w którym znajduje się ciekawostka – pomnik Stanisława Leszczyńskiego, który po wygnaniu z Polski został księciem Lotaryngii i osiadł tutaj ze swoja żoną Katarzyna Opalińską. Podróżując Mozelą przepłyniemy przez Metz oraz Thionville. Znajdziemy się w samym sercu Lotaryngii, a tym samym Parku Narodowego, który rozciąga się po obu stronach rzeki. Przekraczając granicę z Luksemburgiem pamiętajmy że aż do Saarbrücken w Niemczech wymagany jest patent. Po przekroczeniu granicy luksembursko-niemieckiej wpłyniemy z Mozeli na wody rzeki Saara.

[t]Alzacja[/t] [s]Tawerna Skipperów[/s]

Później już tylko granica niemiecko-francuska, opisywany już wyżej Kanał Węglowy Saary oraz powrót do Saverne. Z wymienionych punktów na większą uwagę zasługuje na pewno Metz - stolica Lotaryngii. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu galijska osada. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, który utworzyli tu jedną ze swoich kolonii i nazwali ją Divodurum Mediomatricum. W tym czasie miasto przezywało swój pierwszy okres świetności. Wybudowano wówczas wiele nowych budowli, akwedukt łaźnie oraz amfiteatr mieszczący blisko 25 tysięcy widzów. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez Franków, a od 511 roku stanowiło stolicę Austrazji (kolebki dynastii Karolingów). Na przestrzeni wieków Metz stanowiło przedmiot rywalizacji pomiędzy Francją a Niemcami. Kilkukrotnie przechodziło między nimi z rąk do rąk. Ostatecznie po I wojnie światowej zostało wcielone do Francji. Jednym z najważniejszych i najwspanialszych zabytków Metz jest usytuowana w samym sercu miasta okazała gotycka katedra św. Szczepana (Cathédrale Saint-Étienne). Świątynia ta powstała w XV wieku przez połączenie dwóch kościołów. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na piękne gotyckie zdobienia oraz majestatyczne witraże (uważane za największe na świecie). Pozostałe ważne zabytki Metz to m.in XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, pochodząca z końca IV wieku bazylika św. Piotra (jeden z najstarszych europejskich kościołów), XIII wieczny klasztor Trynitarzy, Pałac Sprawiedliwości (Palais de Justice), XII wieczny kościół św. Marcina oraz liczne kamienice mieszczańskie.

[t]Alzacja[/t] [s]Tawerna Skipperów[/s]

Tagi: barki, Alzacja, śluza, turystyka
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872