TYP: a1

Czy ryba może pomóc człowiekowi bez ręki?

wtorek, 6 sierpnia 2019
Monika Frenkiel

Nie od dziś wiadomo, że w morzu mogą kryć się lekarstwa na wiele ludzkich problemów. Morskie organizmy bywaja naprawdę niezniszczalne (jak na przykład niesporczak, który może przetrwać nawet w kosmicznej próżni). Kolejnym gatunkiem, który może nam pomóc w zwalczaniu rozmaitych przypadłości, są ryby z rodziny niszczukowatych.

Ryby mają kształt nieco zbliżony do szczupaka, ale w paszczach ukrywają zestaw iście krokodylich zębów.  Wiadomo też, że ryby te pojawiły się w permie, a ich budowa od tamtych czasów zmieniła się bardzo nieznacznie. Czym sobie ryby te zasłużyły na zainteresowanie naukowców? Dwiema rzeczami. Po pierwsze – umiejętnością regeneracji utraconych płetw. Po drugie – genomem bardzo podobnym do ludzkiego. A te dwie rzeczy dają pole do rozmaitych ciekawych spekulacji. Na przykład takich, jakie zaczął snuć biolog Ingo Braasch, profesor z Michigan State University. 

Pan profesor postanowił sprawdzić w jaki sposób ryby odbudowują kości w płetwach. Zespołowi Braascha udało się określić geny i mechanizmy odpowiedzialne za odrastanie płetw a potem porównali wyniki z genami człowieka. I niespodzianka! Okazało się, że geny te są również w dużej mierze obecne u ludzi. Brakuje nam jednak mechanizmów, które te geny aktywują. Być może utraciliśmy przełączniki genetyczne, które aktywują geny w czasie ewolucji ssaków (w tym ludzi).

Badania zespołu Braascha dały podwaliny tezie, że ostatni wspólny przodek ryb i tetrapodów, czyli czworonożnych kręgowców, wyewoluował sposób regeneracji kończyn, a umiejętność ta została utrzymana podczas ewolucji wielu gatunków. Nie tylko ryb, ale również salamander. Co więcej istnieje nadzieja, że uśpiony mechanizm możemy obudzić. A więc sprawić, żeby człowiek sobie sam utraconą rękę wyhodował…

Oczywiście wizja taka to pieśń przyszłości, ale naukowcy z zespołu Brascha się nie poddają. Bo im więcej wiemy na temat regeneracji płetw u ryb, tym bliżej jesteśmy uruchomienia potencjału regeneracyjnego kręgowców.

 

Tagi: ryba, regeneracja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872