TYP: a1

Eksplodowało słynne berlińskie akwarium

piątek, 16 grudnia 2022
Z mediów

Największe na świecie akwarium z morską wodą, czyli berliński AquaDom dziś spektakularnie zakończyło swój żywot, eksplodując na wszystkie strony. Woda zalała pobliskie ulice, dwie osoby zostały pokaleczone szkłem.

 

Zgromadzona w akwarium woda wyrzuciła na ulicę wiele przedmiotów z hotelu Radisson Blu, w którym znajduje się AquaDom. W hotelu popękały także szyby w oknach i drzwiach hotelu, a odłamki szkła poraniły dwie osoby. Na ulice wylał się niemal milion litrów wody, a wraz z nią 1 500 ryb, które trzymano w akwarium. Gości hotelu ewakuowano i zakwaterowano w innych lokalizacjach.

Nie wiadomo, co było przyczyną zdarzenia, ale za jeden z przypuszczalnych powodów uważa się zmęczenie materiału – akwarium było zbudowane ze szkła akrylowego.

 

AquaDom w dzielnicy Mitte było turystyczną atrakcją. Oddano je do użytku w 2004 r., a koszt jego budowy szacuje się na 12,8 mln euro. Konstrukcja miała 16 m wysokości i 11,5 m średnicy. Akwarium mieściło około 1 mln litrów słonej wody i 1,5 tys. ryb z niemal 100 gatunków.

Tagi: AquaDom, akwarium
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912